Alwernia
WYBORY. W lokalach spotkacie ankieterów OGB i IPSOS

Ankiety to takie "drugie głosowanie" po opuszczeniu lokalu wyborczego. Pozwolą to na podanie przybliżonego wyniku, który w poniedziałek lub najdalej we wtorek rano, poda oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza.
W Polsce jest ok. 31 tysięcy lokali wyborczych. Ankieterzy IPSOS pracują dziś w ok. 900. Miejsca dobrane zostały zrobiony w ten spoósb, aby zebrane głosy były próbą jak najbardziej reprezentatywną. Z każdej komisji spłynąć ma dla IPSPS ok. 100 ankiet. W skali kraju będzie ich ok. 90 tys.
Z doświadczenia IPSOS wynika, że ok. 10 proc. wyborców odmawia udziału w ankiecie, ale korzystając a symulacji matematycznych, instytut potrafi ich preferencje wyborcze określić.
Ankieterzy pracują do 21., ale dane z wypełnionych ankiet przekazują do centrali instytutu na bieżąco, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, w którą są wyposażeni. Wyniki IPSOSA pochodzić będą z 2o.30
Jak powiedział portalowi money.pl Paweł Predko, dyrektor operacyjny IPSOS, TVN, Polsat i TVP otrzymają szacunek wyborczy ok. 20.45. Będą go mogły podać po 21. IPSOS zakłada, że dopuszczalny błąd badania wynosić może 2 proc. Wynik sondażu korygowany będzie w nocy (late pool) i rano.
TVP i Polsat zamówiły też w IPSOS sondażowe wynki głosowania w referendum. Będą znane po 21.
Swój sondaż poda też Ogólnopolska Grupa Badawcza. Organizuje własny wieczór wyborczy. Z jej wyników skorzysta "Przełom" będący w grupie 100 tygodników lokalnych z całej Polski, które udostępnią transmisję wieczoru wyborczego OGB na swoim profilu na FB i na portalu. Podamy też Państwu sondażowy wynik wyborów i przypuszczalny rozkład mandatów dla poszczególnych ugrupowań w naszym okręgu wykonany właśnie przez OGB a takze wstępne wyniki wyborów do Senatu.
W badaniu Exit Poll uczestniczyć będzie 700 ankieterów OGB, pracujących w 300 wybranych punktach w całym kraju. Ankieterzy w ciągu dnia zbiorą od 75 do 90 tysięcy ankiet.
Po zakończeniu głosowania 500 obserwatorów OGB będzie śledzić proces liczenia głosów w komisjach, a zebrane dzięki nim informacje zostaną ogłoszone w postaci Early Late Poll, czyli cząstkowych danych z komisji.
- Jest to zdecydowanie największy projekt badawczy w naszej historii, ale jesteśmy na niego bardzo dobrze przygotowani. Będzie to pierwsze tego typu badanie w Polsce, gdzie nie tylko uzyskamy wyniki ogólnopolskie, ale także szczegółowe dane w każdym okręgu wyborczym. Zapytamy też wyborców o kluczowe kwestie, które miały wpływ na ich decyzje w dniu głosowania. Wiele osób zapomina, że wybory parlamentarne to tak naprawdę osobne 41 wyborów w okręgach, a nasze badanie opiera się właśnie na tym. Mamy nadzieję, że o godzinie 21:00 podamy dokładniejszy podział mandatów do Sejmu niż konkurencyjne badanie Exit Poll dla stacji telewizyjnych - mówi Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej
Komentarze
1 komentarz
A autorka tego tekstu to trzeźwa dzisiaj? Proszę sobie zobaczyć ile błędów jest w tym tekście (a to tylko kilka zdań). Poziom dziennikarstwa jak widać nadal jest na samym dnie !!! Zanim się coś opublikuje to wato by było choć raz to przeczytać, a nie ośmieszać się publicznie. Tak ciężko to zrobić czy czytać też dziennikarze przełomu nie umieją?