Członków obwodowych komisji wyborczych powołują komisarze wyborczy. Kandydatów zgłaszają komitety wyborcze. Mają czas do 15 września.
Jeśli komitety wyborcze zgłoszą do danej komisji za mało kandydatów, komisarz w ciągu kolejnych 10 dni powoła dodatkowe osoby spośród chętnych.Aby więc zostać członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej, należy się odpowiednio wcześnie skontaktować z którymś z komitetów wyborczych lub zgłosić swoją gotowość bezpośrednio do komisarza wyborczego. W tym drugim przypadku, trafimy na swego rodzaju listę rezerwową.
Za pracę w Obwodowej Komisji Wyborczej w czasie nadchodzących wyborów przysługuje dieta w wysokości 600-800 zł, w zależności od pełnionej w komisji funkcji.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, członek OKW musi mieć czynne prawo wyborcze i być mieszkańcem województwa, w którym położony jest dany obwód głosowania (nie musi jednak mieszkać w tym obwodzie). Nie ma dodatkowych wymogów co do kwalifikacji czy wykształcenia.
Musi być bezstronny i pamiętać, że nawet jeśli jego kandydatura została zgłoszona przez konkretny komitet wyborczy, to jako członek OKW nie jest reprezentantem tego komitetu, ale ogółu obywateli oraz Państwa.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz