Jakie filmy i seriale kręcono na ziemi chrzanowskiej? - przelom.pl
Zamknij

Jakie filmy i seriale kręcono na ziemi chrzanowskiej?

19:00, 25.12.2020 Michał Koryczan
Skomentuj W skansenie kręcili film o Karolu Wojtyle. Fot. Z archiwum Muzeum w Wygiełzowie W skansenie kręcili film o Karolu Wojtyle. Fot. Z archiwum Muzeum w Wygiełzowie

Przypominamy niektóre produkcje, które powstały m.in. w naszym regionie.

Film "Każdy ma swoje lato" w reżyserii pochodzącego z Trzebini Tomasza Jurkiewicza pokazywany był na niedawnym 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Został nakręcony podczas ubiegłorocznych wakacji w trzebińskich plenerach, z udziałem mieszkańców powiatu chrzanowskiego.

Film spotkał się z pozytywnym odbiorem i recenzjami. Teraz czekamy z niecierpliwością, aż będzie go można zobaczyć w kinach.

Produkcja Tomka Jurkiewicza nie jest pierwszą, do której sceny powstawały u nas. Przypomnijmy więc niektóre filmy i seriale kręcone m.in. na ziemi chrzanowskiej.

Fragment Chrzanowa został pokazany w dziele "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. Zapewne wielu z Was pamięta scenę, gdy z ul. Garncarskiej w Chrzanowie, na wysokości dzisiejszego sklepu sportowego, wyskakuje rozpędzona, pogrzebowa nyska, mija z lewej obecną skarbówkę i pędzi przez Plac Tysiąclecia. W tle widać orła. W samochodzie siedzi trochę przestraszony Jerzy Stuhr.

W historii kinematografii zapisał się też skansen w Wygiełzowie. Między innymi w tym miejscu powstawał w 2005 r. film "Karol - człowiek, który został papieżem", w reżyserii Włocha Giacomo Battiato. Do Wygiełzowa zawitali wówczas m.in. Piotr Adamczyk, Olgierd Łukaszewicz czy Kinga Preis.

W skansenie kręcone były sceny z okresu po napaści Niemców na Polskę, gdy masa ludzi, w tym Karol Wojtyłą i jego ojciec, ruszyli na wschód. Przechodzili przez wioskę (nieopodal znajdującego się w skansenie kościoła z Ryczowa) z walizkami, ciągnąc wózki z dobytkiem. Nagle nadleciały niemieckie samoloty i rozpoczął się ostrzał.

Jednym z najefektowniejszych, ale i najtrudniejszych ujęć był jednak wybuch chałupy. Na potrzeby produkcji stanęła ona wówczas powyżej kościoła z Ryczowa. W miejscu, gdzie dziś stoi plebania.

Pobliski zamek Lipowiec upatrzył sobie Witold Lesiewicz, reżyser "Bolesława Śmiałego". Jeden z najważniejszych zabytków w regionie stał się scenerią historycznego filmu z 1971 r., opowiadającego o konflikcie polskiego króla z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa, zakończonym śmiercią duchownego w 1079 r.

Mury lipowieckiej twierdzy wraz z otaczającym ją lasem, możemy obejrzeć m.in. w scenie, gdy na zamek docierają posłańcy księcia kijowskiego Wsiewołoda.

W "Bolesławie Śmiałym" zagrali m.in. Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik, Piotr Fronczewski czy Ryszard Kotys, znany z roli Paździocha w "Świecie według Kiepskich". Muzykę do tej produkcji stworzył wybitny kompozytor Wojciech Kilar.

Zamek Tenczyn w Rudnie pojawia się natomiast w serialach historyczno-przygodowych. Pierwszym z nich są "Czarne chmury" z 1973 r., w którym pułkownik Krzysztof Dowgird (Leon Pietraszak) i wachmistrz Kacper Pilch (Ryszard Pietruski) uciekają przed wojskami elektora brandenburskiego i dragonami radziwiłłowskimi. Na Tenczynie kręcone były sceny do ósmego odcinka - "Wilcze doły".

Ruiny dawnej siedziby Tęczyńskich w Rudnie zagrały też w serialu "Rycerze i rabusie" z 1984 r. Piotr Wolski (Tomasz Stockinger), młody starosta jurydyczny, bada różne kryminalne przypadki. Akcja toczy się w pierwszej połowie XVII w.

Pamiętacie te filmy i seriale, a może znacie też inne produkcje, które były kręcone na ziemi chrzanowskiej?

 

Przeczytaj również:

Nagraj polską kolędę z rodziną i zdobądź nagrodę

Co Władysław Łokietek robił w okolicach Trzebini?

Koncert Papieski w kościele w Mętkowie już w najbliższą niedzielę

KORONAWIRUS. Najmniej zakażeń w powiecie od kilkunastu dni (25.12 - RAPORT)

Sołtys oglądał w Argentynie mecz Boca Juniors z River Plate (WIDEO, ZDJĘCIA)

Piłkarz z Libiąża podpisał nowy kontrakt z Wisłą Kraków

Jak w tym roku podróżować w okresie świąteczno-noworocznym

To był jeden z silniejszych wstrząsów z kopalni Janina

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

nexusnexus

0 0

Co to ziemia chrzanowska? Od Kroczymiecha po Trzebińska? 20:52, 25.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nexusnexus

0 0

Ziemia alwerijska jest w Alwerni, libiąska w Libiążu a trzebińska w Trzebinii. 20:54, 25.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adaś NiezgódkaAdaś Niezgódka

0 0

Jak dla mnie,to akurat PRG mija po prawej.
A poza tym jest więcej scen z Amatora
kręconych w Chrzanowie.

Film Dziewczyna z dobrego domu(1962)-Tadeusz Janczar jedzie ulicą Krakowską.
20:54, 25.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

emerytemeryt

0 0

A kosmonałtów w kosmosie 10:24, 26.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

winnickiwinnicki

0 0

Zakładając, że mityczna "ziemia chrzanowska" rozpościerała się od Rudawy po rzekę Przemszę, to jeszcze jeden film warto dodać - "4:13 do Katowic". 01:50, 27.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PlacekPlacek

0 0

O ile dobrze wiem w 1977 roku na zamku w O ile dobrze wiem, w Lipowcu nagrywano film "Gdzie woda czysta i trawa zielona" (1977). Oczywiście nie cały, tylko jakieś fragmenty. Mój kolega brał udział w zdjęciach jako statysta.
16:18, 27.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PlacekPlacek

0 0

Sorry za błąd w poprzednim wpisie, ale pisze na komórce i nie mam już możliwości edycji. 16:20, 27.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%