Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Wielka winda stanęła w Libiążu

03.09.2020 16:00 | 7 komentarzy | 11 394 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Wysoka na cztery piętra, pomieści jednorazowo 200 osób lub 24 tony materiałów. W ZG Janina zamontowano jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Wielkogabarytowa konstrukcja powstała w ramach budowy Poziomu 800 metrów.

7
Wielka winda stanęła w Libiążu
Klatka szybowa w ZG Janina w Libiążu. Fot. Tauron Wydobycie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kopalnia w Libiążu, jak powtarzają przedstawiciele Tauron Wydobycie, posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego. Szacuje się je na 2,1 mld ton. W Libiążu produkuje się między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

- Uruchomienie poziomu 800 metrów umożliwi ZG Janina dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, co otworzy drogę do rentownego wydobycia tego surowca przez wiele lat - zapewnia Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie. - Ta strategiczna inwestycja jest już zrealizowana w blisko 90 procentach. Jej oddanie znacznie przyspieszy transport oraz zwiększy jego bezpieczeństwo. Jedną z istotnych korzyści będzie również znaczne skrócenie czasu dotarcia pracowników do stanowisk pracy, a tym samym wydłużenie efektywnego czasu pracy - dodaje.

Jak utrzymują przedstawiciele spółki, docelowo poziom 800 metrów w ZG Janina pozwoli m.in. na prowadzenie efektywnej eksploatacji dotychczas niedostępnych zasobów węgla. Ponadto inwestycja wyeliminuje eksploatację poniżej poziomu udostępnienia, przez co zwiększy się bezpieczeństwo prowadzenia ruchu zakładu górniczego.
Czteropiętrowa klatka wielkogabarytowa, zamontowana w szybie Janina VI, jest przystosowana do jazdy ludzi i transportu materiałów oraz wydobycia kamienia w wozach urobkowych z prędkością 12 metrów na sekundę. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 m.

Jazda ludzi odbywać się będzie na czterech piętrach klatki. Maksymalna możliwa liczba pracowników na piętrze to 50 osób, co umożliwia jednoczesną jazdę dla potencjalnie 200 pracowników. Jednak ze względu na pandemię liczba osób przebywających jednocześnie w klatce zjazdowej zostanie ograniczona, tak aby zachowywane były bezpieczne odległości pomiędzy pracownikami.

Z kolei maksymalna masa ładunku w klatce to 24 tony. Będzie to zatem jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce.
- Czas zjazdu 200 osób na poziom 800 metrów lub ich wyjazdu będzie wynosił około 6 minut. Dla porównania - obecnie, aby załoga mogła dojść pieszo do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów potrzebuje na to około 100 minut - podkreśla Tomasz Cudny.

Górniczy wyciąg szybowy, maszyna wyciągowa, układ sterowania i sygnalizacji szybowej został tak zaprojektowany, aby w przyszłości możliwa była w pełni automatyczna praca górniczego wyciągu szybowego.
Uruchomienie zjazdu ludzi na poziom 800 metrów i transport materiałów wielkogabarytową klatką zjazdową planowane jest na trzeci kwartał bieżącego roku, natomiast zakończenie całej inwestycji przewidziano na trzeci kwartał 2021r.