Rozbity reflektor lub szyba, połamany zderzak, zużyte dywaniki albo fotel - warto pamiętać, że części samochodowe nie są odpadami komunalnymi. Oznacza to, że nie powinniśmy ich wyrzucać do pojemników na odpady segregowane czy zmieszane, wystawiać na zbiórki gabarytów czy próbować oddać do PSZOK. Poza kilkoma wyjątkami.
Czy do PSZOK można oddać części samochodowe?
Poza nielicznymi wyjątkami, o których piszemy niżej, części samochodowych nie oddamy do PSZOK, ponieważ nie są one odpadami komunalnymi. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy z nimi sami, bo nikt ich od nas nie przyjmie (nie ma też usprawiedliwienia dla wyrzucania tego typu odpadów do lasów czy zostawiania w przydrożnych rowach). Odpady, które powstały w wyniku obsługi lub naprawy samochodów, zostawimy w warsztatach, gdzie wykonywano naprawę lub w stacji demontażu pojazdów.
A co zrobić z innymi częściami np. po drobnych naprawach, robionych we własnym zakresie?
Oddamy je w stacji demontażu pojazdów lub innych punktach uprawnionych do ich zbiórki. Rejestr tych miejsc prowadzi Marszałek Województwa, dlatego wszystkie adresy są dostępne w BIP Urzędu Marszałkowskiego - https://bip.malopolska.pl/umwm/Article/id,256032.html
Ale do PSZOK mogę oddać opony?
Tak. Opony to jedna z tych "wyjątkowych" części samochodowych, którą możemy oddać w tym miejscu. Z jednego gospodarstwa domowego można oddać 12 sztuk rocznie - łącznie opon z wózków, rowerów, motocykli i samochodów osobowych. Opony można też wystawić podczas zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - jednorazowo maks. 8 szt. Często też kupując nowe opony, te stare bez problemu zostawimy w warsztacie, gdzie je wymieniamy, lub u wulkanizatora.
Jakie inne części samochodowe oddam do PSZOK?
Przede wszystkim resztki kosmetyków do pielęgnacji auta bez problemu możemy przywieźć do PSZOK. Podobnie spalone żarówki (chociaż zwykle zostawia się je w warsztacie lub serwisie). PSZOK przyjmie też stare dywaniki samochodowe, przepracowany olej w oryginalnym opakowaniu, a także filtry powietrza. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że naprawiając samochód w warsztacie czy serwisie to tam pozostawmy stare części, bo ich właściciele mają podpisane stosowne umowy na ich zagospodarowanie i utylizację.
A co jeśli wyrzucę jakąś część do pojemnika na śmieci?
Jest to niedopuszczalne. Jeśli pracownicy firmy odbierającej odpady zauważą w kontenerze część samochodową, której nie powinno tam być, to mają prawo odmówić jego opróżnienia, zawiadamiają Związek, a na właściciela lub zarządcę może zostać nałożona kara za nieprawidłową segregację. Podobnie będzie np. z fotelami samochodowymi wystawionymi na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych - nie zostaną zabrane.
Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow
Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz