Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy prywatnych domów segregują odpady bardziej skrupulatnie. Czy skłania do tego większa odpowiedzialność, czy łatwiejsza identyfikacja właściciela odpadów - nie ma znaczenia. Fakt jest faktem. W blokach łatwiej o anonimowość, więc i presja na prawidłowe rozdzielanie śmieci niestety mniejsza.
Mamy w bloku zbiorcze pojemniki. Ja segreguję, a sąsiad nie. Co zrobić?Niestety to spory problem w zabudowie wielorodzinnej. Na 100 osób 99 może segregować poprawnie, a jedna za nic będzie miała obowiązujące przepisy, a i tak wszyscy - cała setka - solidarnie poniosą tego konsekwencje. Dlatego kluczowa jest zmiana naszego, jako mieszkańców, nastawienia do segregacji. To, że sami nie segregujemy nie sprawi, że w ten sposób zrobimy na złość gminie czy Związkowi. Taka postawa zaszkodzić może wyłącznie nam samym i naszym sąsiadom, którzy przez nas będą płacić za śmieci dwa razy więcej.
Dlaczego za złą segregację w bloku ponosimy odpowiedzialność zbiorową?
Precyzuje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która jasno wskazuje, że do wnoszenia opłaty za zagospodarowanie odpadów zobowiązany jest właściciel nieruchomości. W przypadku zabudowy wielorodzinnej właścicielem budynku jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli więc mieszkańcy nie segregują poprawnie, to decyzja o podwyższonej opłacie zostaje nałożona na właściciela nieruchomości (jako jednolity podmiot), który w konsekwencji przerzuca opłatę proporcjonalnie na wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, że tylko część z nich naruszyła obowiązek selektywnego zbierania odpadów.
Co to są elektroodpady i jak się ich pozbyć?
Elektroodpady (czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszelkie urządzenia, które działały na prąd, baterie lub akumulatory. Zalicza się więc do nich sprzęt AGD i RTV, a także drobna elektronika (taka jak: myszki i klawiatury komputerowe, pendrive`y, dyski zewnętrzne) oraz elektroniczne zabawki.
Tego typu przedmiotów można pozbyć się na trzy sposoby:
- oddając do sklepu podczas zakupu nowego sprzętu o tych samych funkcjach (lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor, itd.), a sklep ma obowiązek go przyjąć, nawet gdy dostarcza nam towar do domu,
- dostarczając do PSZOK,
- wystawiając we wskazanym miejscu, skąd zostaną odebrane podczas zbiórki elektroodpadów.
Oznacza to, że sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wyrzucamy do żadnego z pojemników na odpady segregowane czy zmieszane (pamiętajmy o tym, bo często błędnie odpady te lądują w żółtym koszu na plastik).
A jeśli na stanowisku do składowania odpadów przy bloku nie ma wydzielonego miejsca na elektoroodpady?
Miejsce, w którym można zostawić elektroodpady (a także odpady wielkogabarytowe) wskazuje zarządca lub właściciel nieruchomości. Jeśli nie zostało ono oznaczone, to warto mu o tym przypomnieć. Zwykle jednak będą to miejsca w sąsiedztwie altan śmietnikowych. Elektroodpady z zabudowy wielorodzinnej są odbierane raz na dwa tygodnie.
Terminy można sprawdzić w aplikacji EcoHarmonogram lub na stronie https://www.zmgk.chrzanow.pl w zakładce Aplikacja mobilna.
Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow
Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Wisła ma nowego trenera. To debiutant w dorosłej piłce
Zastanawiam się, kiedy ktoś wkońcu zajmie się tym nieszczęsnym orlikiem w Jankowicach - zaniedbanym do granic możliwości. Młodzież nie może doprosić się o remont...
Tom
15:03, 2025-07-03
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
Jak się budowało bo kasa była, a nie wiedziało się za bardzo na co się buduje, to się ma to co się ma. Narzekania nic nie zmienią. Może, niewielkim kosztem, da się wzmocnić stropy?
stary zgred
13:04, 2025-07-03
OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu
W pełni popieram wypowiedź Pani Redaktor i staję w obronie Pani Radnej! Podejmowanie przez Radną Rady Miasta kwestii dostępności zbiorów bardzo dobrze ujmuje, choć w jednym zdaniu, współczesne funkcje bibliotek - jako instytucji otwartych, demokratycznych, wspierających kontakt z kulturą. Fizyczny dostęp do książek to nie luksus, to standard w bibliotekach XXI w. "...Książki się czyta, nie dotyka..." - wypowiedź ta niestety wskazuje na niezrozumienie zadań biblioteki lub świadczy o celowym spłycaniu/bagatelizowaniu sprawy/problemu. Biblioteka to przestrzeń odkrywania literatury w różnych formatach, również przez ich dotyk sensoryczne pogłębianie i szukanie inspiracji. Argumentacja redukująca kontakt z książką tylko do aktu czytania, jest nie tylko archaiczna ale i szkodliwa. "Bardziej czytam, niż dotykam..." - to dowód na personalny atak i próbę dyskredytacji osoby - pytającej. Taka postawa łamie zasady debaty publicznej. Wypowiedź "o... wyładowaniu potrzeby dotyku..." - ma znamiona nie tylko pogardliwego... Takie zachowanie powinno być napiętnowane. W mojej ocenie Pan Burmistrz powinien przeprosić.
Trzebinianka
12:54, 2025-07-03
Firma Blachy Pruszyński przeniesie oddział do Chrzanowa
😂😂😂😂😂🤦🤦🤦🤦🤦 jprd biura magazyn i być może produkcja. W Krakowie nie było produkcji. Czyli czytaj 10 pajacy dyrektorów handlowych przeniesie swoje tłuste Dulska do Chrzanowa. Inwestycja na miarę Maciaszka.😂😂😂😂😂 Tymczasem w Skawinie potężne inwestycje, w Trzebini Jędruś, w Balicach InPost i Amerykanie, w Wielkiej Wsi potężne hale.prkdukcyjne w Niepołomicach to samo. Uśmiechajcie się brygada, co tacy smutni jesteście,na odwrót trzyma Pan transparent z napisem Maciaszek.
Bążur
12:19, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz