Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe - z żółtego pojemnika po drugie życie - przelom.pl
Zamknij

Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe - z żółtego pojemnika po drugie życie

16:00, 09.04.2021
Skomentuj

Z plastikowych butelek powstają bluzy polarowe, ubrania narciarskie, plecaki, namioty i buty, a z aluminiowych puszek - np. rowery lub oprawki okularów. Dzięki segregacji w domach, odpady naprawdę dostają drugie życie, a nie zalegają na wysypiskach.

Dlaczego butelki po oleju nie segreguje się do żółtego pojemnika, ale można tam wyrzucić np. kupony-zdrapki?

Łatwo zapamiętać zasadę, że przedmioty, które mogłyby pobrudzić inne posegregowane już odpady, wyrzucamy do zwykłego kosza. Butelki po oleju nie da się w zupełności opróżnić, dlatego powinna trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Co do kuponów-zdrapek, są one pokryte folią, więc traktujemy je jak odpady wielomateriałowe (podobnie jak np. kartony po mleku i sokach) i wyrzucamy do żółtego kosza. Jak poznać czy papier jest powleczony folią? Wystarczy spróbować go rozerwać, jeśli będzie to trudne i zobaczymy warstwę folii, wyrzucamy do żółtego.

Czy wszystko, co jest plastikowe, może trafić do żółtego pojemnika?

Niestety nie. Możemy tam wyrzucić plastikowe opakowania po żywności, środkach czystości i kosmetykach. Ale już np. opakowania po nawozach, środkach ochrony roślin, farbach, lakierach, olejach np. samochodowych nie mogą się znaleźć w żółtym pojemniku. Podobnie jak opakowania po aerozolach czy styropian. Do żółtego pojemnika nie wyrzucamy też baterii, strzykawek i igieł, plastikowych zapalniczek czy artykułów piśmienniczych (długopisy, pisaki, flamastry). Dokładne wskazówki, jak prawidłowo segregować do żółtego pojemnika, znajdują się na grafice towarzyszącej temu materiałowi.

A co zrobić z plastikowymi zabawkami?

Żadnych plastikowych czy metalowych zabawek nie wyrzucamy do żółtego pojemnika! Te drobne, jak np. klocki, grzechotki, samochodziki, lalki wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Niestety często są one wykonane z kilku rodzajów materiałów albo plastiku innego rodzaju niż ten stosowany w opakowaniach, co praktycznie uniemożliwia ich recykling. Z kolei większe zabawki (rowerki, wózki dla lalek, maskotki) można oddać do PSZOK lub wystawić podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Natomiast zabawki elektroniczne i takie, które działały na baterie traktujemy jak sprzęt elektroniczny, więc oddajemy je do PSZOK lub podczas zbiórki elektrośmieci.

Czy opakowania z plastiku mam umyć przed wyrzuceniem?

Nie, ponieważ zostaną one umyte na późniejszym etapie. Nie myjemy też opakowań metalowych i szklanych. W zupełności wystarczy jeśli dokładnie opróżnimy je z resztek zawartości, tak by nie zabrudzić innych odpadów zebranych już w żółtym pojemniku/worku i aby resztki pożywienia nie przyciągały robaków, ptaków czy innych zwierząt.

Po co zgniatać butelki, skoro i tak są później rozdrabniane?

Nie tylko plastikowe butelki, ale też puszki czy kartony (tetrapaki) należy zgniatać przed wyrzuceniem. Zajmą wtedy nawet 80 proc. mniej miejsca, więc rzadziej będziemy wynosić domowe śmieci oraz więcej zmieści się ich w zbiorczym pojemniku oraz śmieciarce, dzięki czemu ta ostatnia wykona mniej kursów, żeby odebrać wszystkie odpady. A mniej kursów to niższe koszty transportu ponoszone przez nas wszystkich. Analogicznie powinniśmy postępować z makulaturą zbieraną do niebieskiego pojemnika. Wszelkie pudełka, kartony, itp. zgniatajmy przed wyrzuceniem.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Wisła ma nowego trenera. To debiutant w dorosłej piłce

Zastanawiam się, kiedy ktoś wkońcu zajmie się tym nieszczęsnym orlikiem w Jankowicach - zaniedbanym do granic możliwości. Młodzież nie może doprosić się o remont...

Tom

15:03, 2025-07-03

OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu

Jak się budowało bo kasa była, a nie wiedziało się za bardzo na co się buduje, to się ma to co się ma. Narzekania nic nie zmienią. Może, niewielkim kosztem, da się wzmocnić stropy?

stary zgred

13:04, 2025-07-03

OPINIA. Książki się nie tylko czyta, panie burmistrzu

W pełni popieram wypowiedź Pani Redaktor i staję w obronie Pani Radnej! Podejmowanie przez Radną Rady Miasta kwestii dostępności zbiorów bardzo dobrze ujmuje, choć w jednym zdaniu, współczesne funkcje bibliotek - jako instytucji otwartych, demokratycznych, wspierających kontakt z kulturą. Fizyczny dostęp do książek to nie luksus, to standard w bibliotekach XXI w. "...Książki się czyta, nie dotyka..." - wypowiedź ta niestety wskazuje na niezrozumienie zadań biblioteki lub świadczy o celowym spłycaniu/bagatelizowaniu sprawy/problemu. Biblioteka to przestrzeń odkrywania literatury w różnych formatach, również przez ich dotyk sensoryczne pogłębianie i szukanie inspiracji. Argumentacja redukująca kontakt z książką tylko do aktu czytania, jest nie tylko archaiczna ale i szkodliwa. "Bardziej czytam, niż dotykam..." - to dowód na personalny atak i próbę dyskredytacji osoby - pytającej. Taka postawa łamie zasady debaty publicznej. Wypowiedź "o... wyładowaniu potrzeby dotyku..." - ma znamiona nie tylko pogardliwego... Takie zachowanie powinno być napiętnowane. W mojej ocenie Pan Burmistrz powinien przeprosić.

Trzebinianka

12:54, 2025-07-03

Firma Blachy Pruszyński przeniesie oddział do Chrzanowa

😂😂😂😂😂🤦🤦🤦🤦🤦 jprd biura magazyn i być może produkcja. W Krakowie nie było produkcji. Czyli czytaj 10 pajacy dyrektorów handlowych przeniesie swoje tłuste Dulska do Chrzanowa. Inwestycja na miarę Maciaszka.😂😂😂😂😂 Tymczasem w Skawinie potężne inwestycje, w Trzebini Jędruś, w Balicach InPost i Amerykanie, w Wielkiej Wsi potężne hale.prkdukcyjne w Niepołomicach to samo. Uśmiechajcie się brygada, co tacy smutni jesteście,na odwrót trzyma Pan transparent z napisem Maciaszek.

Bążur

12:19, 2025-07-03

0%