W poniedziałek krzeszowiccy radni podjęli uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Paczółtowicach wraz z oddziałem przedszkolnym w 2025 r. Kto głosował za?
Obecnie w placówce obejmującej także oddział przedszkolny uczy się 11 uczniów. Wysokie koszty utrzymania, a także słabe prognozy demograficzne sprawiły, że uchwała o likwidacji trafiła na sesję.
To nie pierwszy raz, gdy placówka jest brana na tapetę jeśli chodzi o reorganizację sieci szkolnej. Już w 2019 r. sytuacja była na tyle podbramkowa, że zdecydowano przekształcić ją w filię SP 2 w Krzeszowicach. W szkole zostały jedynie oddziały I-III oraz edukacji przedszkolnej. Mieszkańcy stanęli murem za placówką, ale niewiele udało się zrobić. Dziś sytuacja stała się jeszcze bardziej podbramkowa. Według danych w szkole uczy się dziś 11 dzieci, w tym 5 w oddziale przedszkolnym.
Zarówno Rada Rodziców, dyrekcja, jak i radni klubu Rzetelnej Gminy Krzeszowice próbowali przekonać wszystkich, że jeśli jest to konieczne, to dla dzieci najlepszym rozwiązaniem byłoby stopniowe wygaszanie szkoły do 2026 r. Nie udało się. Nawet głos płaczącej na sesji mamy jednego z uczniów nie przekonał większości.
Zgodnie z uchwałą szkoła w Paczółtowicach ma przestać funkcjonować w 2025 r., a dzieci stamtąd mają mieć zapewnione miejsca w SP 2 w Krzeszowicach oraz dowóz do tej placówki, a także miejsca w przedszkolach gminnych.
Za likwidacją szkoły głosowało 14 radnych (Angelika Balawejder, Wojciech Godyń, Monika Mnich, Jan Węgrzyn, Władysław Ziomek, Krystyna Galos, Wojciech Pałka, Beata Głąb, Katarzyna Pudełek, Jerzy Wnęk, Robert Chochół, Leszek Kramarz, Wojciech Styrylski, Henryk Woszczyna), 6 było przeciw (Czesław Bartl, Kamil Kłosowski, Paweł Wielgosz, Renata Brzózka, Justyna Knapczyk, Szymon Goc).
Uchwała ma charakter intencyjny. Wymaga opinii Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Radni klubu Rzetelnej Gminy Krzeszowice, a także Rada Rodziców i przedstawiciele szkoły zamierzają spotkać się z kuratorem oświaty i przekonać do tego, by wygaszać placówkę stopniowo.
pedroma12:26, 30.12.2024
Szanowna Pani redaktor Solak.
Już wiele lat Pani pracuje w tej gazecie i powinna Pani wiedzieć, że bierzemy coś na tapet, a nie na tapetę. Na tapecie można brać zupełnie coś innego.
Przełomie czy musisz zmierzać ku Faktowi i Super Expresowi? 12:26, 30.12.2024
Antoninka20:28, 30.12.2024
Bardzo zmartwiła mnie informacja, że Szkoła Podstawowa w Paczółtowicach powstała w 1901 roku, przeznaczona jest do likwidacji. Argumenty typu wysoki koszt utrzymania, czy mała liczba dzieci, to argumenty śmieszne. Codzienny dowóz dzieci do innych szkół, to nie tylko czynnik stresujący dla uczniów i przedszkolaków, ale też narażający je na niebezpieczeństwo. Powiem tak, pola golfowe macie, strzelnicę macie, stadnina koni jest, sala bankietowa jest, budynek OSP stoi, kościół jest, Dolina Racławki i inne przepiękne trasy turystyczne odnotowane, trasa rowerowa wytyczona, zbytki nikomu niepotrzebne typu siłownia plenerowa i tężnia powstały, chociaż nikt z nich nie korzysta. Szkoła zbędna, budynek szybko niskim kosztem zaadoptuje się pod nikomu niepotrzebną działalność, ewentualnie pozostanie pustostanem i będzie niszczał. Wieś bez szkoły, to wioska niższej kategorii. Oj, szkoda tej szkoły, bardzo szkoda. Radni, którzy głosowali za likwidacją placówki, wcale nie są pozytywnie odbierani, udając wielce zatroskanych działają na niekorzyść szkoły i wsi. Ich dane osobowe mieszkańcy winni sobie dokładnie przyswoić, by w przyszłości wiedzieć, na kogo nie głosować i czyim pomysłom nie bić brawo. Popisali się radni, popisali. 20:28, 30.12.2024
texrex23:43, 30.12.2024
Kolejni mądrzy po tych mądrych z Rozkochowa hahaha 23:43, 30.12.2024
Antoninka20:49, 30.12.2024
0 0
Tak sobie myślę, że tapet zakończył swój żywot wraz z upadkiem PZPR, a więc jedynej partii, której symbolem był właśnie wspomniany tapet. Bardziej moje ucho drażnią te wszystkie ministry, psycholożki, sędzini, świadkini, pisuary, miękiszony, dźwony, patoprawica i inne dziwne językowe twory. Ostatnio da się zauważyć, że język polski jest coraz bardziej zaśmiecany, podobnie jak planeta Ziemia. Dysponuję gramatyką języka polskiego, z której wynika, że np. takie wyrazy jak studio, radio czy liceum są nieodmienne. Czas sprawił, że odmieniamy je z zapałem i nawet profesor Miodek nie jest temu przeciwny. 20:49, 30.12.2024