O mięcie i soli na rodzinnych warsztatach w Chrzanowie - przelom.pl
Zamknij

O mięcie i soli na rodzinnych warsztatach w Chrzanowie

10:20, 22.09.2024 Aktualizacja: 20:48, 22.09.2024
Skomentuj Małgorzata Piera i mali uczestnicy warsztatów Małgorzata Piera i mali uczestnicy warsztatów

Jak zrobić kąpielową babeczkę o zapachu ziół  i jak przygotować sól ziołową, dowiedzieli się uczestnicy warsztatów zielarskich w chrzanowskiej bibliotece. Mamy te receptury dla Czytelników przelom.pl.

Mamy z dziećmi, tatusiowie, babcie z wnukami przyszli w sobotnie południe posłuchać o ziołach i ziołowych aromatach. Prelekcja pod tytułem Chatka pełna ziół poprowadziła Małgorzata Piera. Było dużo wiedzy. Na przykład o mięcie i jej odmianach: pieprzowej, cytrynowej, jagodowej, czekoladowej; o miętowych cukierkach (nawet takich z solą), ale przede wszystkim były zajęcia praktyczne. 

Dorośli i dzieci pracowali nad stworzeniem aromatycznej babeczki do kąpieli, która przypomina niektórym udekorowane słodkimi koralikami ciasteczko. 

Jak zrobić babeczkę do kąpieli?

Potrzebne są: 3 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżka kwasku cytrynowego, 1 łyżka oleju jadalnego i woda w aerozolu, 5-6 kropel olejku miętowego, szczypta suszonej mięty,  barwnik spożywczy (szczypta). Z podanych składników trzeba wyrobić masę o konsystencji mokrego piasku. 1/3 tej masy na chwilę odłożyć.

Do 2/3 masy dodać 5-6 kropel aromatycznego olejku miętowego (lub innego). Można też wrzucić szczyptę suszonej mięty.

W aptekach i sklepach zielarskich jest ogromny wybór olejków i suszonych ziół. Komponować je można dowolnie.

Mieszankę z aromatem włożyć do foremki i uzupełnić pozostałą częścią białej masy, którą można udekorować słodkimi koralikami. Cukier nie jest zbyt zdrowy kiedy go jemy, ale ma też właściwości kosmetyczne, więc śmiało można go zastosować do dekoracji kąpielowej babeczki. 

Nasz wyrób będzie gotowy do użycia dopiero następnego dnia, jak zastygnie. Trwałość - 1 miesiąc.

 

Jak zrobić domową sól ziołową

- Do jej przyrządzenia polecam sól kamienną z Kłodawy. Do małego  słoiczka wsypujemy 3/4 jego objętości. Uzupełniamy suszonym ziołami np. rozmarynem, tymiankiem, miętą, czosnkiem. Bardzo dobra będzie też sól pomieszana z mielonym, suszonym korzeniem selera. Można go zrobić samemu susząc  oczyszczony korzeń jak grzyby a następnie mieląc go w młynku. Mielony seler można też kupić z sklepach z przyprawami - mówiła Małgorzata Piera. 

Prelegentka prowadzi swój kanał na You tubie @Chatkapachnacamiętą Można się dowiedzieć o zastosowaniu wielu ziół w kosmetyce, leczeniu i w kuchni. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%