PCPR to jedna z instytucji powiatowych. Skupia się na pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Seniorom, dzieciom, rodzinom. Sprawdź, czym się m.in. zajmuje ta instytucja.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest operatorem funduszy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które wspierają osoby niepełnosprawne, pomagając im w codziennym funkcjonowaniu, rehabilitacji oraz likwidacji barier.
I. Bardzo popularne są turnusy rehabilitacyjne. W tym roku z dofinansowania do nich skorzystało w powiecie chrzanowskim 665 osób (wartość dofinansowań to 670 tys. zł). To niepełnosprawni, którym niekiedy towarzyszyli opiekunowie.
- Osoby zainteresowane składają wnioski już na początku roku. Gdy tylko dostajemy informację, że pieniądze są zatwierdzone i podzielone przez radę powiatu, co zwykle odbywa się w marcu, rozpatrujemy wnioski i wydajemy wszystko do ostatniej złotówki. Czasem w trakcie roku zdarzają jakieś zwroty, bo ktoś nie mógł wyjechać na przykład z przyczyn losowych. Wtedy kolejne osoby mogą się ubiegać o wyjazd. Osoba niepełnosprawna sama wybiera ośrodek. Musi być on dostosowany do rodzaju schorzenia oraz widnieć w rejestrze wojewody i posiadać zezwolenie na organizację turniejów rehabilitacyjnych – mówi Jolanta Szynowska, dyrektorka PCPR w Chrzanowie.
W praktyce PCPR przelewa sumę dofinansowania do wskazanego ośrodka. Kwota zależy od stopnia niepełnosprawności. Na przykład osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności może liczyć na dotację do turnusu w wysokości 30 procent przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku to 2444 zł).
Gdy wniosków jest dużo więcej, niż możliwości finansowe PCPR-u, urzędnicy niekiedy obniżają te kwoty, by większa liczba osób mogła wyjechać poza miejsce zamieszkania w celach rehabilitacyjnych.
II. PCPR dofinansowuje także sport kulturę, rekreację i turystykę osób niepełnosprawnych.
- Do końca listopada przyjmujemy wnioski od stowarzyszeń i innych podmiotów organizujących takie imprezy na 2025 rok – przypomina Jolanta Szynowska.
III. Dużym powodzeniem cieszy się też dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
- Na wszystkie przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze zlecenie wydaje lekarz. Zlecenie jest potwierdzane w Narodowym Funduszu Zdrowia, który także dofinansowuje część kosztów zakupu. Takich wniosków mieliśmy w tym roku 886. Pieniędzy wystarczyło dla 532 osób. Wypłaciliśmy ponad 911 tysięcy złotych – wylicza dyrektorka PCPR.
IV. W przypadku dofinansowania wniosków dotyczących likwidacji barier architektonicznych, najczęściej chodziło o przebudowę łazienek. To znaczy zlikwidowanie wanny i zabudowanie prysznica (najczęściej otwartego, bez kabiny). Wnioski obejmowały ponadto wymianę toalety oraz montaż umywalki dostosowanej dla osoby niepełnosprawnej. Zdarzały się też prośby o dofinansowanie zakupu schodołazów.
V. W tym roku 17 wniosków dotyczyło likwidacji barier w komunikowaniu się ze światem.
- Chodziło o dofinansowanie do zakupu komputera i laptopa i specjalistycznych programów, umożliwiających na przykład ćwiczenia mowy – wyjaśnia Jolanta Szynowska.
VI. Kierowana przez nią jednostka przekazała także pieniądze do Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie na aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Nie na wszystkie formy aktywizacji byli chętni. Na przykład żaden z pracodawców w powiecie nie ubiegał się w tym roku o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, a także o zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających niepełnosprawnemu w pracy. Oszczędności z tego tytułu PCPR przekazał m.in. na zakup wózków inwalidzkich.
- Pieniądze na zakup wózków można dostać także z gminnego programu Aktywny Samorząd – przypomina Jolanta Szynowska.
PCPR zajmuje się też m.in. organizowaniem pieczy zastępczej dla dzieci oraz wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności.
Siedziba tej instytucji znajduje się w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie przy ul. Topolowej.
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz