Sześć sposobów na zdrowy kręgosłup - przelom.pl
Zamknij

Sześć sposobów na zdrowy kręgosłup

Marek OratowskiMarek Oratowski 14:30, 13.12.2024 Aktualizacja: 20:44, 13.12.2024
Skomentuj Wyroby z gorczycy bardzo dobrze rozluźniają kręgosłup Wyroby z gorczycy bardzo dobrze rozluźniają kręgosłup

Ból kręgosłupa dotyka co najmniej raz w życiu nawet 85 procent ludzi na świecie. W Polsce 7 na 10 osób odczuwa, odczuło lub odczuje przynajmniej raz w ciągu swojego życia tę dolegliwość. Oczywiście w przypadku poważniejszych dysfunkcji konieczna jest wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty. Są jednak proste i wypróbowane sposoby, dzięki którym można usprawnić kręgosłup i złagodzić dolegliwości.

Po pierwsze: spacer

Nasz narząd ruchu, jak sama nazwa wskazuje, lubi i potrzebuje ruchu. Najprostszym jego rodzajem jest zwykły spacer. Najlepiej w takim tempie, byśmy poczuli, że serce trochę szybciej nam bije. Specjaliści wskazują, że dobrze przejść przynajmniej 10 tysięcy kroków dziennie. Byłoby to bardzo wskazane, ale każdy musi zrobić tyle, ile jest w stanie osiągnąć. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z krokomierzy zainstalowanych w naszych smartfonach. Pokazują liczbę kroków, dystans i kalorie spalone w czasie spaceru. W smartfonie można też przeglądać statystyki – raporty dziennie, tygodniowe, miesięczne i roczne. Pokazują, na ile jesteśmy wytrwali.

Po drugie: nawodnienie

Pewnie w tym miejscu część czytających zadaje pytanie: a co nawodnienie ma do kręgosłupa? A ma i to dużo. Woda korzystanie oddziałuje na wszystkie narządy. Wspomaga leczenie wielu chorób. Także zwyrodnieniowych. Dietetycy uważają, że wypicie dwóch litrów wody w ciągu doby, skutecznie może zniwelować bóle kręgosłupa. Powinniśmy pić wodę regularnie, w czym także może pomóc nam aplikacja w telefonie przypominająca, że najwyższa pora dostarczyć wodę naszym komórkom. Najlepiej pijmy ją małymi porcjami.

Po trzecie: małe nawyki, duże korzyści

Bardzo dobrze jest wykształcić nawyki ruchowe, które będą z korzyścią dla naszego kręgosłupa. Na przykład zamiast korzystać w windy możemy przejść do mieszkania po schodach. Albo nie podjeżdżać pod sklep samochodem, ale się do niego przespacerować. Ważna uwaga - na początek zacznijmy wdrażać tylko jeden nowy nawyk, nawet jeśli chcemy wprowadzić więcej zmian. Na pozostałe przyjdzie czas, gdy ten pierwszy wejdzie nam już w krew.

Po czwarte: gimnastyka

Nie musi to być od razu kwadrans intensywnych wymachów, czy skłonów. Zacznijmy od prostych i naturalnych ćwiczeń. Na przykład przed wstaniem z łóżka porządnie się przeciągnijmy. Taki dzień, gwarantuję, od razu lepiej się zacznie. Spacerując spróbujmy spinać pośladki i ściągać łopatki. Po dłuższym czasie siedzenia wstańmy, przeciągnijmy się, zróbmy okrężne ruchy biodrami albo porozcierajmy delikatnie kark. Oczywiście idealnie byłoby włączyć regularne ćwiczenia do codziennej rutyny. Jak to zrobić? Polecam na YouTube kanały Marka Purczyńskiego i dr. n. med. Marcina Wytrążka, na których w fachowy sposób tłumaczą, jak pozbywać się bólu kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego oraz jak poprawić sylwetkę.

Po piąte: przyrządy

W rozluźnianiu naszego kręgosłupa bardzo przydają się różnorakie przyrządy. Bardzo pomocna jest na przykład duża piłka gimnastyczna (kosztuje ok. 50 złotych). Możemy używać jej jako zamiennika fotela lub krzesła, choćby pracując przy komputerze. Siedzenie na piłce jest aktywne, bo musimy cały czas utrzymywać równowagę. I przynosi szereg korzyści, wśród których są choćby zniwelowanie bólu pleców, wzmocnienie mięśni tułowia i poprawa mobilności postawy. Na piłce możemy także wykonywać mnóstwo bezpiecznych ćwiczeń w postawie siedzącej lub leżącej. Dobrą inwestycją dla osób mających siedzącą pracę będzie także zakupienie klękosiadu (taki najprostszy kupimy za około 200 złotych). Albo zainwestowanie w nakładkę na stół lub biurko, umożliwiającą pracę na stojąco (cena kształtuje się od 300 złotych wzwyż). Można też zrobić sobie własny masażer. Do skarpety wystarczy włożyć dwie piłki do tenisa ziemnego i mocno ją zawiązać. Takim przyrządem świetnie wymasujemy sobie cały kręgosłup.  

Po szóste: gorczyca

Przy bólach i sztywnościach kręgosłupa polecam zakup wyrobów z gorczycy. Na rynku są dostępne kołnierze, pasy na kręgosłup, skarpety, materace oraz inne akcesoria. Taka inwestycja jest warta swojej ceny. Gorczyca działa najskuteczniej przez około dwa lata. Najważniejsze jednak, że świetnie rozluźnia i rozgrzewa kręgosłup.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%