Chrzanowscy kardiolodzy jako drudzy w Małopolsce i jedni z pierwszych w kraju wykonali zabiegi ablacji nową metodą elektroporacji. Jest stworzona do leczenia napadowego i przetrwałego migotania przedsionków.
- Metoda elektroporacji to pierwsza na świecie technologia, która nie wykorzystuje energii termicznej. W tym przypadku nie wymrażamy, ani nie wypalamy obszarów arytmogennych, tylko poprzez krótkie, nanosekundowe impulsy silnego pola elektrycznego w sposób selektywny“ wyłączamy” te miejsca, które powodują u pacjenta nawroty migotania przedsionków – tłumaczy kardiolog Piotr Nowak.
Podkreśla, że w wypadku elektroporacji ryzyko uszkodzenia sąsiadujących nerwów, naczyń czy przełyku jest wielokrotnie mniejsze niż przy zabiegach klasycznych. Migotanie przedsionków (AF) jest najpowszechniejszą i jedną z najgroźniejszych arytmii na świecie. Jej częstość wzrasta wraz z wiekiem.
Dla wielu osób ratunkiem jest ablacja. To zabieg polegający na wybiórczym wyłączeniu aktywności obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nieprawidłowe wytwarzanie lub przewodzenie impulsów.
Do tej pory w chrzanowskim szpitalu stosowano dwie metody ablacji: pierwsza dostarczająca ciepło (ablacja RF) lub druga, dostarczająca zimno (krioablacja). Obydwie niszczą tkankę i wytwarzają małą bliznę, która nie przewodzi impulsów elektrycznych.
Teraz wykonują ablacje także metodą elektroporacji.
Ablację wykonuje się przy pomocy długich cienkich cewników nazywanych elektrodami ablacyjnymi. Wprowadza się je przez wkłucie w okolicach pachwiny i poprzez naczynia krwionośne dociera do serca. Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej i wymaga z reguły kilkudniowego pobytu w szpitalu. Najczęściej pacjent podczas zabiegu jest znieczulany tylko miejscowo w okolicy wkłucia elektrody.
- W przypadku elektroporacji stosuje się natomiast znieczulenie ogólne – zaznacza Piotr Nowak.
[WIDEO]9662[/WIDEO]
Czytaj także:
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Szpila19:22, 30.11.2024
3 1
Brawo!
Kardiologia w Chrzanowie trzyma poziom
19:22, 30.11.2024