wychowanie fizyczne - przelom.pl
Zamknij

Wychowanie fizyczne powinno się zaczynać w domu

11:20, 27.09.2024 .Marek Oratowski Aktualizacja: 11:24, 27.09.2024
Skomentuj Leszek Wójcik, nauczyciel wuefu w SP nr 1 w Chrzanowie Leszek Wójcik, nauczyciel wuefu w SP nr 1 w Chrzanowie

29 września przypada Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Sprawdziliśmy przy tej okazji, jakie zmiany szykuje resort edukacji w lekcjach wychowania fizycznego. Te zmiany skomentował dla nas chrzanowski wuefista.

Na niedawnym posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. dzieci i młodzieży podano wyniki badania kondycji fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 10-19 lat. Okazało się między innymi, że chłopcy i dziewczynki w 1999 roku byli w stanie skoczyć w dal z miejsca dalej niż w 2024 roku. Różnica sięgała nawet ponad 20 centymetrów.

- Na pewno sprawność uczniów się pogorszyła. Widzę to choćby po czasach osiąganych przez uczniów w biegach krótkich i długich. Dzieci mają inne zainteresowania. Przesiadują w domach przy telefonach, nie wychodzą na boisko pograć w piłkę, jak dawniej. Wszystko zależy od rodziców. Gdy sami są aktywni i zabierają dzieci na rower, wycieczki czy spacery lub basen, wtedy w naturalny sposób uczą je aktywnego spędzania czasu. I wyrabiają pozytywne nawyki. Tymczasem niektórzy rodzice wręcz wyręczają we wszystkim syna czy córkę. I na przykład podwożą ich pod samą szkołę, choć mieszkają w pobliżu. To ogranicza do minimum podstawową czynność, jaką jest chodzenie – wylicza Leszek Wójcik, nauczyciel wuefu w SP nr 1 w Chrzanowie.

Rząd w najbliższych tygodniach ma powołać zespół ds. zmiany podstaw programowych WF, który oceni, jakie zmiany są potrzebne. A co zmieniłby praktyk?

- Gdyby to ode mnie zależało, dołożyłbym jeszcze godzinę wychowania fizycznego. Tym samym w szkołach podstawowych wuef byłby pięć godzin tygodniowo, czyli codziennie. A uczniowie szkół średnich mieliby cztery godziny. Można byłoby tę dodatkową godzinę przeznaczyć na zajęcia popołudniowe. Podczas nich uczniowie rozwijaliby zainteresowania sportowe – tłumaczy Leszek Wójcik.

W jego ocenie zasadne byłoby także wprowadzenie modelu, że już od pierwszej klasy dzieci są pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Obecnie dzieje się tak dopiero od czwartej klasy.

Cały wywiad z Leszkiem Wójcikiem jest dostępny w najnowszym, papierowym wyudaniu „Przełomu”. Czytelników e-wydania "Przełomu" zapraszamy na platformę e-prasa i e-Kiosk.pl Tam znajdziecie archiwalne i bieżące wydania tygodnika.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NemoNemo

1 0

Wf w domu? Angielski, matematyka i reszta też w domu. Wfista Wójcik ma pomysł jak Zubikowie. *%#)!& się i brać kasę z 3 etatów. Ze szkoły, od Zubika z PMOSu i z klubu. Siedzieć w kantorku, *%#)!& się, a kaska leci. Rodzice wyręcznie Wójcika! 15:02, 27.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%