Dzieci ulicy? To nie Meksyk. To jest Polska - przelom.pl
Zamknij

Dzieci ulicy? To nie Meksyk. To jest Polska

Ewa SolakEwa Solak 16:00, 15.01.2025 Aktualizacja: 22:24, 15.01.2025
Skomentuj

Od wielu lat angażuje się w pracę w środowiskach zmarginalizowanych.

W 2023 r. przez ponad miesiąc jeździła na rowerze po Polsce, odwiedzając miejsca uznawane za getta ubóstwa i przestrzenie wykluczone.

- Zanim to zrobiłam, przeprowadzałam badania naukowe, wywiady z osobami pracującymi z dziećmi na ulicach. W międzyczasie jedna z kobiecych organizacji kolarskich w Polsce ogłosiła konkurs na stypendium na wyprawę rowerową. Można było jechać wszędzie: do Indii, do Tajlandii, a ja wymyśliłam, że zostanę w Polsce i na rowerze odwiedzę wszystkie te organizacje pracujące z dziećmi ulicy. Chciałam na własne oczy zobaczyć to, o czym opowiadały mi pracujące tam osoby. W konkursie wzięło udział około 70 osób więc nie wierzyłam, że wygram. Ale udało się. Przygotowania trwały prawie rok. Treningi sprawnościowe, zakup wyposażenia, bo w końcu miałam miesiąc spędzić na rowerze, poza domem i bez pewnego dachu nad głową. Którejś majowej soboty wyruszyłam – opowiada Małgorzata Michel.

Odwiedziła dziesięć miejsc, gdzie ludzie z organizacji pozarządowych pracują z dziećmi na ulicach i podwórkach. W każdym spędzała po kilka dni.

Kiedy opowiadała o tym wielokrotnie słyszała: „Gdzie pani widziała w Polsce dzieci na ulicy? Dzieci ulicy są w Meksyku, są w Brazylii, w Afryce, nie tu.”

- Dlatego pomyślałam, że mój rowerowy projekt będzie pokazywał tę niewidzialną Polskę. To Polska pustostanów, kamienic do rozbiórki, altan działkowych, a także strychów, gdzie naprawdę mieszkają dzieci. Bez ogrzewania w zimie, bez ciepłej wody. W miejscach brudnych, odrapanych, śmierdzących. Zawsze robię zdjęcia, dokumentuję takie sytuacje – podkreśla.

Małgorzata Michel: Mieszkanka Krzeszowic, dr hab., prof. UJ, pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z edukacją, wychowaniem oraz terapią dzieci i młodzieży wykluczonych oraz społecznie niedostosowanych. Jest autorką artykułów i książek z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej, między innymi "Streetworking. Aspekty teoretyczne i praktyczne"; "Lokalny system profilaktyki społecznej i resocjalizacji nieletnich"; "Gry uliczne w wykluczenie społeczne w przestrzeni miejskiej. Perspektywa resocjalizacyjna", a także "Pałacowe dzieci".

Posłuchajcie podcastu z Małgorzatą Michel

Obejrzyjcie wideopodcast: 

[WIDEO]9853[/WIDEO]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%