Wicemistrz Polski w dogtrekkingu z Trzebini: Biegać nauczył mnie pies (WIDEO) - przelom.pl
Zamknij

Wicemistrz Polski w dogtrekkingu z Trzebini: Biegać nauczył mnie pies (WIDEO)

Marek OratowskiMarek Oratowski 11:00, 03.04.2025
Skomentuj

Artur Jochymek z Trzebini na co dzień pracuje w korporacji. Jednak gdy tylko może, zabiera swoje psy rasy husky do lasu i biega z nimi albo jeździ na rowerze. Bierze udział w zawodach psich zaprzęgów i należy do ścisłej czołówki krajowej.

Biegania nauczył go pies w wieku 40 lat. To było pięć lat temu, gdy zaczynał się covid.

- Zacząłem od biegu z psem, czyli canicrossu. Potem doszła jazda z psami przy rowerze, to jest tak zwany bikejoring. Zająłem się też dogtrekkingiem, czyli biegiem z czworonogiem na orientację. Odbywałem treningi posłuszeństwa, bo współpraca z czworonogami jest najbardziej istotna. Do tego dochodziły moje indywidualne treningi biegowe. Staruję w lokalnych biegach, jak Chechło Run. Trening z psem zaczyna się, gdy jest szczeniakiem. Husky, bo mam psy tej rasy, pracę zaprzęgową mają już we krwi i dają z siebie na trasie sto procent. Trzeba być jednak przygotowanym na różne sytuacje – opowiada Artur Jochymek.

Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów organizuje zawody drylandowe, czyli bezśnieżne i na śniegu. To imprezy lokalne i ogólnokrajowe. W tych drugich zawodnicy walczą o Puchar Polski i mistrzostwo kraju, jak w innych dyscyplinach sportu.

- Z reguły wybieram zawody, które odbywają się na leśnych ścieżkach, bo bieganie po asfalcie jest mocno obciążające. Organizowane są także mistrzostwa świata. W takiej imprezie uczestniczyłem z listopadzie ubiegłego roku w Anglii - dodaje zawodnik.

Posłuchajcie podcastu, w którym trzebinian uprawiający nietypowe dyscypliny rozmawia z Markiem Oratowskim oraz obejrzyjcie zapis wywiadu wideo. Dowiecie się więcej o jego dwóch pupilach odnoszących sukcesy także na psich wystawach, tajnikach tego sportu oraz gdzie w okolicy można wicemistrza Polski w dogtrekkingu spotkać podczas treningów.

Rozmowę przeczytacie także w najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu”. Kto woli czytać na ekranie, może sięgnąć po e-wydanie „Przełomu” na platformach e-prasa i e-Kiosk.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%