Archiwalne zdjęcie zostało zrobione na początku lat 70. minionego wieku. Przedstawia plac zabaw w sąsiedztwie ul. Zielonej i Mieszka I na chrzanowskim osiedlu Północ.
Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie. Na placu zabaw był całkiem duży drewniany okręt. Ponadto kilka, równie drewnianych, koników. Mieszkańcy wspominają też o zielonych kaktusach do wspinaczki.
Na wprost widzimy blok przy ul. Mieszka I 15a, a z lewej fragment budynku wielorodzinnego przy Mieszka I 13. Te obiekty były tynkowane przed 1985 rokiem.
Początki dzisiejszego osiedla Północ-Tysiąclecie sięgają lutego 1958 r., kiedy Sejm PRL ogłosił obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, mające przypadać na lata 1960-1966.
Jedną z najważniejszych akcji, wpisanych w ten jubileusz, była „budowa tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". W wielu przypadkach, także w Chrzanowie, ten zamysł poszerzono o powstanie zupełnie nowego osiedla bloków wielorodzinnych. Prace na Północy wystartowały na początku lat 60. i trwały jeszcze w II poł. lat 70. Pierwotnie to skupisko bloków nazywano osiedlem Piastowskim lub Osiedlem Tysiąclecia.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
2080 mieszkańców zawalczyło o wakacje marzeń
W Libiążu nie było loterii. Cała pula poszła do biznesmena, który wygrał nową drogę do jego biznesu. Finito.
Rybka_z_Helu
19:59, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Od samego początku to śmierdziało i śmierdzi właśnie mamy pimy pierwsze efekty. W Babicach się połapali i szybko się z tego wycofali, a pozostali brnęli, bo pewnie mieli mieć z tego w przyszłości "owoce"...
Tubylec
19:57, 2026-05-21
Mieszkańcy dostali ostrzeżenie. Chodzi o próby włamań d
Bo pYlicja przechodzi Nadzwyczajne Szkolenie w zakresie mamdatow za nienoszenie maseczek na wypadek gdy pififizer zechce jeszcze zarobic .......... pisywnia cylowa dla jajec
petrus
19:46, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Jak libiąscy radni bezrefleksyjnie głosowali 3 lata temu za wniesieniem aportem terenu i budynku do spółki plus zaciągnięcie kredytu to tutaj na forum Przełomu i na profilu gminy trąbiono, że to śmierdzi. To ciśnięto, że te osoby nie mają racji. I s_z_a_m_b_o właśnie wybija. Mamiono radnych niskimi kosztami co już wówczas było bajką. 3 lata i jest potwierdzenie. I co radni, dołożycie teraz że swoich ?
Mieszkaniec_
19:21, 2026-05-21
0 0
Był jeszcze taki drewniany plac zabaw na osiedlu Młodości obok SP8 w środku parkingu, obok kolektory lotto. Było kilka naprawdę dużych konstrukcji. Gdzieś w drugiej połowie lat 90-tych poszło całkiem do rozbiórki. Może ktoś ma jakieś zdjęcia?
0 0
Tak.To na pewno jest XX wiek,a nie XIX.
Warto to podkreślić.
1 0
Oj,to były czasy.Jako dziecko pamiętam jak pomagałem fajnym pracownikom.Nie musiałem mieć doświadczenia.Jeździło się windą na bloku i patrzyło się do mieszkań.Jako dziecko wysyłali mnie do kiosku po papierosy.W podziękowaniu zawsze pilo się wodę mineralną,która chłodziła się pod wężem z zimną wodą.Fajnie spędzało się czas.
2 0
I wtedy wszystko mogło stać i nie mieć znaczka CE, teraz to nierealne 😪
1 1
Co się smucisz? O co płaczesz? Polacy otumanieni demoliberalną propagandą łaknęli tych zachodnich "dobrodziejstw", no to je teraz mają! Polska Ludowa była be - to teraz mają cacy, kolorowo, demokratycznie, wolnościowo. Mogą tabunami jeździć po świecie (częstokroć za chlebem), zażywać tych superlatyw. Macie, coście k*** chcieli! Jako podeszły wiekiem dziadek który przeżył PRL i teraz ma wątpliwą przyjemność żyć w tym gó..nie, mam porównanie i nigdy nie zapomnę i wdzięczny będę Polsce Ludowej, że tak wiele dobrego mi dała! SpasiBa!
1 0
Panie Łukaszu. Małe sprostowanie. Ten okręt został zbudowany około 80 roku. Urodziłem się w 75. Roku a pamiętam jak go budowali.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz