Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach prezentuje wystawę „Do Niepodległej: od Legionów do akcji Burza”, której otwarcie miało miejsce w sobotę. Potrwa do 4 maja. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 oraz w soboty od 9.00 do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.
[FOTORELACJA]5585[/FOTORELACJA]
Poznamy obszerne informacje o akcji „Burza”, zamieszczone na planszach, okraszonych historycznymi zdjęciami, udostępnionych przez Muzeum AK w Krakowie. Duży wkład wniosło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, pokazując m.in. żołnierskie mundury. Jest część poświęcona harcerstwu, przygotowana przez Hufiec ZHP Krzeszowice. Cegiełki dołożyły: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Geo-His” i Fundacja im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
[WIDEO]10025[/WIDEO]
- Ta wystawa ma dać poczucie niedosytu. Nie ma tematów zamkniętych i dokończonych. To jest wystawa, która ma inspirować do przemyśleń – zaznaczył Jan Bereza, dyrektor CKiS w Krzeszowicach.
- Po ponad wiekowej nieobecności na mapach Europy nasi przodkowie połączyli się w jedno państwo. Jednocześnie walcząc przez pierwsze trzy lata ze wszystkich stron o kształt granic. Na zachodzie w Powstaniu Wielkopolskim, w powstaniach śląskich, na południu z ówczesną Czechosłowacją, na wschodzie z Ukraińcami i z bolszewikami. To zwycięstwo 1920 roku dało nam dwie dekady niepodległości. To nie była idealna Polska, bo Polska wielu konfliktów politycznych. To jest jedna z naszych największych wad narodowych, że politycznie nie potrafimy działać wspólnie – ocenił dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
hotin09:19, 02.03.2025
Tak właśnie działa ,,Ukryta opcja niemiecko-rosyjska" w postaci SBeków i KODziarzy czyli 5 Kolumna Tuska,dla której Polskość to nienormalność.
Jan12:26, 03.03.2025
Hotin, czytałeś najlepszą książkę Piotra Zychowicza "Obłęd 44" z opisem tego co dała Polsce i Polakom akcja "Burza"? Dzięki tej akcji mieliśmy oddziały AK, które nie udzielały wsparcia i ochronie Polaków w czasie rzezi na Wołyniu bo czekały biernie z bronią przy nodze aby być gotowe na realizację akcji "Burza" gdy zbliży się front i Armia Czerwona. A potem te oddziały realizując akcję "Burza" skończyły jako więźniowie w łagrach Workuty, Norylska czy Kołymy skąd ich niedobitki wróciły do Polski dopiero po śmierci Stalina w 1953 roku. Miałem możliwość rozmawiać z tymi ludźmi osobiście to włos się jeżył na głowie słuchając ich opowieści. Akcja "Burza" była tylko na rękę Stalinowi bo mógł wyłapać najbardziej mu przeciwne grupy Polaków (albo jak w Powstaniu Warszawskim zabić rękami niemieckimi) i łatwiej rządzić w Polsce po jej zajęciu a ciemniakami i biernymi ludźmi łatwiej się rządzi...
10.04.2025
ŁAZIENKI, gładzie, sufity podwieszane, Tel. 692-60...
3 0
Hotin, czytałeś choć kiedyś oryginalny tekst Tuska o "nienormalności"? Czy dajesz się manipulować? Przeczytaj, może zauważysz, o co chodziło.
Notabene "hotin" to arcypolski nick. 5 kolumna?