Góral z charakterem - tak mówią o nim wszyscy, którzy go bliżej poznali. Wbrew napotykanym trudnościom doprowadził do utworzenia zakładu dla głuchoniemych w Pcimiu. Wraz z mieszkańcami wybudował kościoły w Karniowicach i Kamesznicy Górnej. Sam podkreślał, nielegalnie. W czasach, gdy powstawanie nowych świątyń nie było dobrze widziane, potrafił zdobyć materiał.
- Był normalnym człowiekiem. Można z nim było pomówić na każdy temat. Przełamał barierę pomiędzy zwykłym człowiekiem a duchownym. Takiego proboszcza nigdy nie będziemy mieli – opowiadała w rozmowie z „Przełomem” Krystyna Czerniawska z Dulowej.
[FOTORELACJA]5359[/FOTORELACJA]
Ks. Stanisław Fijałek urodził się 16 grudnia 1929 r. w Kasince Małej. W 1953 r. ukończył seminarium duchowne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przyjmując święcenia kapłańskie. W latach 1953-1961 był wikariuszem, kolejno w Pcimiu, Balinie i Bielsku-Białej. W 1965 r. został rektorem kaplicy w Lalikach-Pochodzitej.
Do Karniowic trafił w 1971 r. Początkowo był rektorem tutejszej kaplicy. Po wybudowaniu kościoła w 1979 r. został jego proboszczem. Funkcję tą pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2004 r. Cały czas mieszkał w miejscu swojej ostatniej posługi kapłańskiej w domku z gliny.
W 2002 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Trzebini”, a w 2003 roku został odznaczony tytułem „Zasłużony dla powiatu chrzanowskiego”
- Przychodziłem tutaj wbrew swojej woli. Ale tak już bywa. Matka najbardziej kocha dziecko, które z początku nie było jej najbliższe - mówił ks. Stanisław w rozmowie z "Przełomem" w 2008 r., podczas jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich.
Dziełem, które rozsławiło księdza i niewielką wieś w zachodniej Małopolsce jest Ośrodek Pamięci Zmarłych, znany bardziej jako kurhan karniowicki.
To właśnie w nim spoczął ostatecznie duchowny, który zmarł 5 marca 2010 roku w wieku 81 lat. W jednym z pomieszczeń w kurhanie znalazło się miejsce na izbę pamięci ks. Stanisława Fijałka, gdzie możemy zobaczyć pamiątki z nim związane, w tym między innymi jego rower, słynny beret oraz szachy, w które grywał z parafianami.
[WIDEO]9805[/WIDEO]
Kurhan otwarty jest w każdą niedzielę i święta. W okresie od 1 października do końca marca, od godz. 13 do 15. Z kolei od 1 kwietnia do 30 września - od 15 do 18.
10.04.2025
ŁAZIENKI, gładzie, sufity podwieszane, Tel. 692-60...
0 0
Ojojoj!
0 0
Faraonów chowano w piramidach wraz z rzeczami codziennego użytku, z plebanem uczyniono podobnie. Tak mi się wydaje, że Karniowice liczą na rozwój turystyki mającej na celu zwiedzanie kurhanu, stąd to muzeum. Piramidy, to raczej nie kurhan, nie ten stopień zainteresowania.