Izba pamięci ks. Fijałka w kurhanie w Karniowicach z beretem, rowerem i szachami (WIDEO, ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Izba pamięci ks. Fijałka w kurhanie w Karniowicach z beretem, rowerem i szachami (WIDEO, ZDJĘCIA)

Michał KoryczanMichał Koryczan 12:00, 31.12.2024
Skomentuj

Pamiątki związane z ks. Stanisławem Fijałkiem, długoletnim proboszczem parafii w Dulowej i Karniowicach możemy obejrzeć w kurhanie w Karniowicach.

Góral z charakterem - tak mówią o nim wszyscy, którzy go bliżej poznali. Wbrew napotykanym trudnościom doprowadził do utworzenia zakładu dla głuchoniemych w Pcimiu. Wraz z mieszkańcami wybudował kościoły w Karniowicach i Kamesznicy Górnej. Sam podkreślał, nielegalnie. W czasach, gdy powstawanie nowych świątyń nie było dobrze widziane, potrafił zdobyć materiał.

- Był normalnym człowiekiem. Można z nim było pomówić na każdy temat. Przełamał barierę pomiędzy zwykłym człowiekiem a duchownym. Takiego proboszcza nigdy nie będziemy mieli – opowiadała w rozmowie z „Przełomem” Krystyna Czerniawska z Dulowej.

[FOTORELACJA]5359[/FOTORELACJA]

Ks. Stanisław Fijałek urodził się 16 grudnia 1929 r. w Kasince Małej. W 1953 r. ukończył seminarium duchowne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przyjmując święcenia kapłańskie. W latach 1953-1961 był wikariuszem, kolejno w Pcimiu, Balinie i Bielsku-Białej. W 1965 r. został rektorem kaplicy w Lalikach-Pochodzitej.

Do Karniowic trafił w 1971 r. Początkowo był rektorem tutejszej kaplicy. Po wybudowaniu kościoła w 1979 r. został jego proboszczem. Funkcję tą pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2004 r. Cały czas mieszkał w miejscu swojej ostatniej posługi kapłańskiej w domku z gliny.

W 2002 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Trzebini”, a w 2003 roku został odznaczony tytułem „Zasłużony dla powiatu chrzanowskiego”

- Przychodziłem tutaj wbrew swojej woli. Ale tak już bywa. Matka najbardziej kocha dziecko, które z początku nie było jej najbliższe - mówił ks. Stanisław w rozmowie z "Przełomem" w 2008 r., podczas jubileusz 55-lecia święceń kapłańskich.

Dziełem, które rozsławiło księdza i niewielką wieś w zachodniej Małopolsce jest Ośrodek Pamięci Zmarłych, znany bardziej jako kurhan karniowicki.

To właśnie w nim spoczął ostatecznie duchowny, który zmarł 5 marca 2010 roku w wieku 81 lat. W jednym z pomieszczeń w kurhanie znalazło się miejsce na izbę pamięci ks. Stanisława Fijałka, gdzie możemy zobaczyć pamiątki z nim związane, w tym między innymi jego rower, słynny beret oraz szachy, w które grywał z parafianami.

[WIDEO]9805[/WIDEO]

Kurhan otwarty jest w każdą niedzielę i święta. W okresie od 1 października do końca marca, od godz. 13 do 15. Z kolei od 1 kwietnia do 30 września - od 15 do 18.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

DanteDante

0 0

Ojojoj! 12:38, 01.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntoninkaAntoninka

0 0

Faraonów chowano w piramidach wraz z rzeczami codziennego użytku, z plebanem uczyniono podobnie. Tak mi się wydaje, że Karniowice liczą na rozwój turystyki mającej na celu zwiedzanie kurhanu, stąd to muzeum. Piramidy, to raczej nie kurhan, nie ten stopień zainteresowania. 21:11, 01.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%