Trzebinia, Żydzi, modlitewniki - przelom.pl
Zamknij

Przedwojenne modlitewniki trzebińskich Żydów zostaną odnowione

17:57, 01.09.2024 .
Skomentuj

Dwa wyjątkowe, przedwojenne modlitewniki żydowskie odnalezione na terenie Trzebini, będące w zbiorach tutejszego Muzeum Regionalnego, czeka konserwacja. 

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie grant pozyskany przez Stowarzyszenie The Trzebinia Kehila. Przyznała mu go w kwietniu komisja im. Jana Jagielskiego działająca w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce na realizację projektu „Przedwojenne modlitewniki trzebińskich Żydów”. Otrzymanie grantu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce nie byłoby możliwie bez wykazania wkładu własnego, który zapewnili trzebinskiemy stowarzyszeniu The Kehila darczyńcy: Izabela Sekulska, Margot Bester, Agnieszka Rymarczyk-Kapuścik, Sławomir Pastuszka, Roslyn Patchi, Kuka Rittersschild, Renata Burdaz, Bob Weltman, Ewa Pohlke, Magdalena Smoczyńska, Dorota Izabela Kot, Bogumiła Wielopolska, Krzysztof Latosiński, Maciej Ratajczyk, Gosia Laskowska, Rabin Michael Schudrich, Olimpia Nowicka-Sulla, Anna Michalska, Anna Keren, Scriptis, Anna Wilk, Martin Breskvar

Projekt ma on na celu konserwację dwóch przedwojennych modlitewników żydowskich odnalezionych na terenie Trzebini, a znajdujących się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Trzebini oraz wyeksponowanie ich na wystawie stałej  Muzeum, prowadzonego przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”.

Aktualnie przeprowadzana jest ekspertyza modlitewników, która powtórzona zostanie także po konserwacji obiektów. Kupiona jet też gablota wystawowa, w której znajdą one swoje należne miejsce

- W naszych działaniach chodzi o ochronę pozostałego dziedzictwa żydowskiego Trzebini, ponieważ modlitewniki są obiektami wyjątkowymi, w zasobach regionalnych judaików. Ich konserwacja daje nam możliwość przeprowadzenia dodatkowych działań, które przyczynią się – mamy nadzieję – do uzyskania i pogłębienia wiedzy mieszkańców gminy Trzebinia, zarówno dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dorosłych, na temat żydowskiego dziedzictwa naszego regionu - czytamy .na stronie stowarzyszenia.

W planach są też  warsztaty i prelekcje, wykłady na temat kultury żydowskiej, szczególnie na temat charakterystyki i specyfiki modlitewników żydowskich oraz z kaligrafii hebrajskiej. Wszystkie te spotkania prowadzone będą przez ekspertów zajmujących się taką problematyką, a sama konserwacja dokonana będzie przez konserwatora zabytków. 

Pierwsza prelekcja planowana jest 12 września o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym przy ul. Grunwaldzkiej 1. Gościem będzie dr Sławomir Pastuszka, historyk-judaista.

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Rudy niemiecki TuskRudy niemiecki Tusk

0 0

Jak rozumiem baba rodem ze zniemczonego POwskiego Poznania, panoszy się na Ziemi krakowskiej ucząc zacofanych Krakowiaków miłości do Żydostwa. A dlaczego w tej zapadlej.mieścinie nie pamięta się w pierwszej kolejności o.ollakiej historii? Żydostwo niech czeka na swoją kolej. Dlaczego Muzeum Trzebińskie ulega tej pani? Upamiętniajcie polską historię , a nie żydostwa. 19:43, 01.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%