Pierwszą ruchoma szopkę w kościele w Płazie można było zobaczyć w latach sześćdziesiątych. Posiadała gliniane figurki Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i zwierząt.
W 2021, kiedy to podziemia kościoła zostały wyremontowane ks. proboszcz Grzegorz Łopatka postanowił przenieść małą ruchomą szopkę z górnego kościoła na dół.
Ruchome elementy szopki związane są z chrzanowskim regionem ale i nie tylko. Są to między innymi: młyn, który mieli mąkę, wiatrak, żarna z osiołkami, rolnicy przygotowujący sieczkę dla swojego bydła, tańczący w strojach ludowych krakowiacy, osiołek pijący wodę z fontanny, strażak, szyb kopalni oraz podziemia, gdzie górnicy wydobywają węgiel, kolejka, która wozi węgiel, zakonnik, który dzwoni i wzywa na nabożeństwo, zamek w Lipowcu, gdzie z wieży ukazuje się biała dama, zbójnicy, którzy pieką prosiaczka na ognisku. Nie mogło zabraknąć Maryi, Józefa oraz małego Pana Jezusa.
- Wszędzie są elementy pasterskie, gdzie jak w każdej szopce pasterze pilnują swoich stad, owieczek oraz bydła - mówi ks. proboszcz Grzegorz Łopatka
[WIDEO]9792[/WIDEO]
[FOTORELACJA]5339[/FOTORELACJA]
Wokół żłóbka poruszają się: aniołek, który prowadzi procesję, papież, ksiądz, zakonnica, nauczyciel. krakowiak, górnik, góral, ślązak, rolniczka, krakowianka, kobieta w śląskim stroju ludowym, harcerz, harcerka, marynarz, dziewczynka a także mama z synem. Figurki te wykonały siostry zakonne, które pracowały w Domu Pomocy Społecznej.
- Ksiądz Kazimierz Lissewski wymyślił napęd, z pomocą którego postacie reprezentujące różne stany i zawody poruszają się wokół żłóbka. - dodał ks. Grzegorz Łopatka
Są też aniołki kiwające głową czy piesek, który zjada pieniążki.
Szopka od trzech lat jest modernizowana oraz rozbudowywana. W tym roku dodano do niej latający przedwojenny balon, przywieziony z Austrii, kolejkę PKP z jeżdżącymi modelami lokomotyw i pociągów a także kolejkę linową, która prowadzi na szczyt góry.
Tłem szopki jest panorama Tatr. Zdjęcie zrobiono w Płazie z okolic "Kamionki".
Do budowy szopki użyto między innymi żaluzji, drewna, łańcuchów od rowera, silniczka z pralki frani, pompek wodnych, sztucznej trawy a także papieru.
Ksiądz Grzegorz Łopatka i jego dzieło.
Górnicy.
Dodany balon.
Zamek Lipowiec.
Kolejka linowa.
Członkowie Świętej Rodziny oraz poruszające się postacie wokół żłóbka.
Piesek połykający pieniążki.
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz