Przełom poleca do przeczytania: King. Biografia - przelom.pl
Zamknij

Przełom poleca do przeczytania: King. Biografia

Tadeusz JachnickiTadeusz Jachnicki 14:00, 13.10.2024
Skomentuj King. Biografia, Jonathan Eig King. Biografia, Jonathan Eig

To historia człowieka z krwi i kości. Pełnego wad i zalet. Człowieka, który miał marzenie, który walczył o prawa obywatelskie, który pociągał za sobą miliony i wpływał na polityków. Aktywisty, do domu którego wydzwaniali prezydenci USA, by zaoferować wsparcie, poprosić o pomoc czy znaleźć wspólny język.

Niedawno ukazała się pierwsza na polskim rynku, nagrodzona Nagrodą Pulitzera 2024, biografia Martina Luthera Kinga autorstwa Jonathana Eiga. Zawiera informacje z nieznanych dotychczas, a ujawnionych niedawno akt FBI.

Jonathan Eig jest dziennikarzem i autorem biografii m.in. Muhammada Alego. W "Kingu" ukazuje człowieka, który jest autorem przemyślanej strategii, doskonałym mówcą, ale i plagiatorem. Człowieka zmagającego się z depresją, zdradzającego żonę i zalecającego jej romans; aktywistę, który nieustannie trafia do więzienia i rozmawia z prezydentami USA, a nawet uzgadnia z nimi pewne działania; człowieka zafascynowanego Gandhim, który wybaczał wrogom i wiedział, że jego życie zostanie brutalnie przerwane; człowieka wierzącego, że zmieni oblicze Ameryki.

Eig w precyzyjny sposób opisuje wszelkie działania FBI, wymierzone w pastora. Ukazuje obraz ewolucji walki o prawa obywatelskiego w USA. W książce chodzimy wraz z czarnymi obywatelami w proteście autobusowym po aresztowaniu Rosy Parks za odmowę udostępnienia miejsca białym w autobusie, bierzemy udział w zgromadzeniach w Montgomery, Birmingham, St. Augustine, Selmie, Chicago i innych miejscach, w których protestuje się przeciw obowiązującym prawom Jima Crowa. Jesteśmy w Waszyngton D.C. podczas największego pokojowego zgromadzenia, kiedy z ust Kinga padło słynne "I Have a Dream". I w końcu na balkonie pokoju 306 w motelu Lorraine w Memphis, 4 kwietnia 1968 roku, gdzie kula wystrzelona przez Jamesa Earla Raya trafiła Kinga w tętnicę szyjną i rdzeń kręgowy.

Ale choć znamy finał to od tej obszernej, wnikliwej, doskonale napisanej i świetnie udokumentowanej książki ciężko się oderwać.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JacekJacek

0 1

Ide na ryby 15:04, 13.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%