O wróżbach katarzynkowych i andrzejkowych opowiada Marta Gawor, kustosz Muzeum w Chrzanowie.
Natalia Feluś: Jakie zwyczaje andrzejkowe zanikły?
Marta Gawor: Na przykład zwyczaj palenia ognisk wieczorem w wigilię św. Andrzeja. Były to tzw. ognie św. Andrzeja. Były też tzw. poletka św. Andrzeja, czyli fragmenty pól uprawnych obsiewane w dniu tego świętego przez dziewczyny.
Dziewczęta miały też wróżbę mówiącą o tym, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Przygotowywały każda swoją kupkę ziarna na ławie w izbie lub na podłodze i wpuszczały tam kurę. Do której porcji ziarna jako pierwszej kura podeszła i zaczęła dziobać, ta dziewczyna miała pierwsza wyjść za mąż. Podobnie było z kulkami chleba nasączonego tłuszczem. Te z kolei wyjadał pies. Którą jako pierwszą wybrał, ta dziewczyna pierwsza miała być zamężna. Wychodziło się też na zewnątrz domu i nasłuchiwało, z której strony szczeka pies. Stamtąd miał nadejść przyszły mąż.
Przed wróżbami chłopcy i dziewczęta mieli być przez cały dzień bez posiłku ciepłego. Wieczorem porządnie się umyć, pomodlić i iść spać. Wierzono, że w nocy ma się przyśnić przyszły mąż czy przyszła żona. Dobrze było pod poduszkę włożyć fragment odzieży odpowiednio męskiej lub damskiej wykradzionej gdzieś chyłkiem. W niektórych miejscowościach uważano, że w odzież tę należy zawinąć kamień lub cegłówkę i tak włożyć pod poduszkę.
Skąd się wzięły katarzynki i andrzejki?
Te pierwsze dotyczą obrzędów wróżebnych związanych ze wspomnieniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który przypada 25 listopada. Ale katarzynki to wieczór w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Wróżby powinno się właśnie wtedy przeprowadzać. Tak samo jest z andrzejkami - obchodzimy je w wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada.
Św. Katarzyna Aleksandryjska poniosła śmierć za wiarę w Aleksandrii w Egipcie między 307 a 312 r. Około 800 r. odkryto jej relikwie na górze Synaj i zbudowano klasztor pod jej wezwaniem. Według przekazów miała pochodzić z królewskiego rodu. Posiadała bardzo dobre wykształcenie. Była poganką. Pewnego razu przyśniła jej się postać Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Mały Jezus odwrócił jednak od niej głowę. Spowodowało to, że przyjęła chrzest i stała się gorliwą orędowniczką wiary. Znana była z dyskursu, który przeprowadziła w obecności cesarza z uczonymi, przekonując ich do swych poglądów. Cesarz ukarał ją jednak, skazując na śmierć. Bicie i głodzenie nie zakończyły jej życia. Wobec tego cesarz nakazał zastosować łamanie kołem, które jednak się rozsypało. W efekcie Katarzyna poniosła śmierć poprzez ścięcie. Zmarła 25 listopada. Jest świętą Kościoła katolickiego, patronką dziewcząt, dziewic, uczonych, teologów, kołodziejów, młynarzy itd., uważaną za jedną z 14. Wspomożycieli, którzy szczególnie opiekują się światem.
Św. Andrzej był z zawodu rybakiem, pierwszym apostołem, bratem Szymona Piotra. Jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum (uważa się, że był pierwszym biskupem w Konstantynopolu), a następnie w Tracji, Scytii, Grecji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Legenda głosi, że dotarł nawet nad Dniepr, a ok. 40 r. przybył na wzgórze, na którym później wybudowano świątynię, a wokół powstało miasto Kijów. Za swą działalność został skazany na karę śmierci. Został ukrzyżowany ok. 60 r. Rozpięto go na krzyżu w kształcie litery "X" i dlatego nosi on do dziś nazwę "krzyża św. Andrzeja". Jest patronem Słowian, małżeństw, rybaków, rycerzy podróżujących i rzeźników. Wspomaga też zakochanych i pomaga w sprawach matrymonialnych.
(Oprac. Marta Gawor)
O tym, jakie wróżby przetrwały do dziś, co oznaczają oraz dlaczego wróżymy sobie akurat na koniec listopada przeczytacie w całej rozmowie, która ukaże się w jutrzejszym wydaniu "Przełomu".
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Jednak Pismo Święte, zarówno Stary i Nowy Testament (w tym Bóg i apostołowie), kategorycznie zabraniają wróżenia i wszelkich form okultyzmu.
0 0
Lanie wosku przez uszko klucza, bardziej w formie zabawy niż wróżby, bardziej cieszy. Dzisiejsze dziewczyny i młode kobietki przestały się już palić do zamążpójścia, mąż to rezygnacja z własnych marzeń i ciągłe wyrzeczenia, mężczyzna to takie stworzenie, które absorbuje zbyt wiele czasu.