Od 2018 roku właścicielem parku i pałacu w Młoszowej jest krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.
- Rok wcześniej pojawiło się zagrożenie, że obiekt ten będący własnością Skarbu Państwa może pójść w ręce kapitału, co do którego Rzeczpospolita Polska nie była przekonana, że chciałaby mieć go na swoim terenie. Wojewoda małopolski zwrócił się między innymi do AGH z prośbą, aby rozważyć przejecie i wykorzystanie go do naszych celów. Nasza uczelnia niezwykle dynamicznie się rozwija, więc dostrzegliśmy możliwość wykorzystanie takich nieruchomości w perspektywie lat – mówi Henryk Zioło, kanclerz AGH.
[FOTORELACJA]5192[/FOTORELACJA]
Od dłuższego czasu pałac i park pozostają niedostępne dla osób, które chciałyby odwiedzić dawną posiadłość Florkiewiczów. Wszystko ze względu na prowadzone tam roboty budowlane i konserwatorskie.
Od 2022 r. trwają tutaj prace związane z poprawą sprawności energetycznej budynku pałacu i oficyny zegarowej.
AGH chce możliwie jak najszybciej rozpocząć prace remontowe i konserwatorskie w pałacu, jak również w budynkach wozowni i arsenału. Wszystko zależy jednak od pozyskania dotacji.
- Po uzyskaniu pełnego dofinansowania prace powinny zająć trzy lata. Będą one kosztowały ponad 30 mln zł. Mamy świadomość, że będziemy robili to etapami, w związku z czym te trzy lata rozciągną się na bardzo długi czas, bo źródeł na pozyskanie funduszy na modernizację takich nieruchomości nie jest wbrew pozorom aż tak wiele. Robimy teraz najważniejszy krok, czyli z budynku, który pozostawiony sam sobie rozpadłby się zapewne w przeciągu kilkunastu lat, tworząc przyzwoitą bazę do wykorzystania w przyszłości – mówi Henryk Zioło.
[ZT]53833[/ZT]
Jak dodaje kanclerz, po odbudowie dawne zabudowania gospodarcze mogłyby zostać wykorzystane również do celów naukowo-biznesowych.
- Tak zaciszne miejsce jest znakomite na fabrykę oprogramowania, prace nad sztuczną inteligencją lub inne wyrafinowane badania naukowe – mówi kanclerz.
Na udostępnienie zwiedzającym pałacu i parku trzeba zatem jeszcze poczekać. Patrząc realnie, całkowite przywrócenie świetności tego obiektu razem z wnętrzami może zająć około dekady.
Co ważne po wschodniej stronie pałacu ma powstać estrada, z myślą o koncertach. Na sporej części parku mają natomiast zostać utworzone alejki i ścieżki.
- W tej chwili gmina ubiega się w ramach funduszy województwa małopolskiego o pieniądze na rewitalizację zabytkowych terenów w celu przywrócenia ich lokalnej społeczności. Zdecydowaliśmy się wydzielić część parku, żeby gmina mogła dysponować tym obszarem i wykonać tam rewitalizację, a następnie pozwolić mieszkańcom i turystom na korzystanie z parku – mówi Henryk Zioło.
[WIDEO]9658[/WIDEO]
Zamkną zamek Lipowiec. W planach prace za wiele milionów złotych
Zamek Tenczyn w jesiennej scenerii. Warto go odwiedzić (WIDEO, ZDJĘCIA)
Firma z Niemiec zainteresowała się działkami w Babicach
Akcje spółki Palikota, do której należy Browar Tenczynek idą pod młotek
14.11.2024
Poszukujemy Sprzedawcy (Konsultanta Medycznego) do...
14.11.2024
ODSTĄPIĘ dobrze prosperujący Sklep Odzieżowy - Chr...
08.11.2024
WYCINKA drzew, karczowanie, zrębkowanie. Minikopar...
08.11.2024
DREWNO opałowe, zrębki. Transport. Tel. 572-632-99...
01.11.2024
GABINET Psychologiczno - Terapeutyczny PRYZMAT Kat...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz