Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Spacerkiem przez historię Olkusza i Trzebini

27.03.2019 13:14 | 0 komentarzy | 1 715 odsłona | red

Lasy w pobliżu Czyżówki, Płok i Lgoty kryją tajemnice z czasów powstania styczniowego, pozostałości rosyjskich strażnic granicznych i ślady działalności górniczej sprzed wieków. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego widzą je z perspektywy austriackiej strony granicy. W Bukownie i Niesułowicach, a przede wszystkim w Olkuszu, można na tę samą historię spojrzeć z rosyjskiej perspektywy.

0
Spacerkiem przez historię Olkusza i Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku można dowiedzieć się więcej o tych okolicach biorąc udział w bezpłatnych spacerach. Pomysłodawcą akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019". jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami. Po olkuskich zabytkach, ale także po sąsiednich miejscowościach, oprowadzają pasjonaci historii z miejscowych stowarzyszeń, pracownicy urzędu miejskiego i wolontariusze.

Wśród kilkunastu zaplanowanych spacerów, kilka będzie związanych ze wspólną historią ziemi chrzanowskiej i olkuskiej. Dwa z nich, dzięki współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna", będą miały formę bezpłatnych wycieczek autobusowych.
5 maja, w 156. rocznicę bitwy pod Krzykawką, planowana jest wycieczka „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej". Jej uczestnicy zobaczą grób płk. Francesco Nullo na olkuskim cmentarzu oraz miejsce potyczki powstańców styczniowych w Podlesiu i pole bitwy pod Krzykawką. Tam właśnie poległ Nullo a ranny został Elia Marchetti, które wkrótce zmarł w wyniku odniesionych ran i został pochowany w Chrzanowie.
Na wycieczkę po miejscach związanych postaciami włoskich ochotników do powstania styczniowego warto się wybrać z historykami z Olkusza, bo Postać pułkownika Nullo jest im doskonale znana. Publikacje na temat związanego z nim epizodu powstania styczniowego i szlak turystyczny po miejscach wydarzeń z 1863 roku im właśnie zawdzięczamy. Miejsce potyczki pod Podlesiem nie zostało jakoś szczególnie upamiętnione i możliwość odwiedzenia go z miłośnikami lokalnej historii jest na pewno warta uwagi.
Inne spacery organizowane przez miłośników historii z Olkusza będą przybliżać historię miasta, rzemiosła, górnictwa, architektury miejskiej czy olkuskich Żydów.
Na dzień dzisiejszy spacer Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej: Olkusz, Podlesie, Krzykawka, zaplanowany jest na niedzielę, 5 maja, na godz. 10.00. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.olkusz.eu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2019" oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Olkuszu, ul. Floriańska 8, tel. 32 6421926, it.olkusz@msit.malopolska.pl
(LS)
Przełom nr 12 (1387) 20.3.2019