Nie masz konta? Zarejestruj się

Blogi

OPINIA. 1,5 procent i Orkiestra, które ratują życie

25.01.2023 19:00 | 0 komentarzy | 1 573 odsłona | Grażyna Kaim

Zaczyna się okres, w którym jak w soczewce skupiają się wszelkie niedostatki systemu opieki zdrowotnej, pokazując, jaki jest niewydolny. Niewydolny to za słabe określenie. Dla niektórych jest zwyczajnie okrutny.

0
OPINIA. 1,5 procent i Orkiestra, które ratują życie
Grażyna Kaim, redaktor naczelna przelom.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To czas rozliczeń PIT-ów, a co za tym idzie - przekazywania 1,5 proc. (do ub. roku był to 1 proc.) od podatku na dowolną organizację pożytku publicznego.

Redakcje zasypywane są w tym czasie mailami z opisami takich nieszczęść, o jakich ciężko się czyta. Od różnych nowotworów począwszy po choroby o istnieniu których mało kto słyszał.

Ludzie piszą i proszą o zamieszczenie informacji o podarowaniu tego procenta na rzecz fundacji czy stowarzyszenia, bo potrzebują pieniędzy na lek, na badania, rehabilitację, sprzęt, na operację... Na ratowanie zdrowia i życia kogoś bliskiego.

Bohaterem najnowszego maila z tej serii jest 4-letni Krzyś z Chrzanowa, podopieczny fundacji Iskierka. Do maja ubiegłego roku był zdrowym, rozbrykanym dzieckiem. Zmieniła to diagnoza: „nowotwór złośliwy tkanek miękkich IV stopnia, przerzut do płuca lewego oraz podejrzenie zajęcia szpiku kości piszczelowej. Wynik badania histopatologicznego również nie pozostawiał złudzeń - najbardziej agresywna i ciężka w leczeniu postać pęcherzykowa".

Cokolwiek to wszystko znaczy, nie brzmi dobrze. Krzyś jest już po chemioterapii, operacji, radioterapii, a to nawet nie połowa leczenia... Jak zwykle w takich przypadkach potrzebne są pieniądze i to niemałe.

Jeśli kogoś z Państwa poruszyła historia Krzysia, kliknijcie w link prowadzący do Fundacji Iskierka. Znajdziecie pod nim informacje, jak mu pomóc. Niestety takich „Krzysiów" są w Polsce tysiące.

Przed nami niedziela z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - najdobitniejszy dowód na to, jak wielkiego wsparcia ciągle potrzebuje polski system opieki zdrowotnej. WOŚP od ponad 30 lat go zasila.

To studnia bez dna, od której ścian zbyt często wołanie o pomoc odbija się jedynie echem.

Bądźcie bardziej wrażliwi i, jeśli możecie, pomagajcie.

Jak zagra Orkiestra na ziemi chrzanowskiej, piszemy w bieżącym, elektronicznym wydaniu "Przełomu" i na przelom.pl