Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

01.08.2019 16:25 | 7 komentarzy | 3 545 odsłony | Alicja Molenda

77 proc. czytelników internetowego wydania "Przełomu" czyta go na smartfonach. Co jeszcze o nich  wiemy?

7
przelom.pl - domena znana od 20 lat!
Tak wyglądała strona główna strony internetowej "Przełomu" w 1999 r. Jeszcze ze starym logo, które zachowaliśmy na dachu budynku redakcji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sierpniu 1999 r., gdy w sieci zaistniał adres przelom.pl, nie było jeszcze Fecebooka, a na stronie internetowej "Przełomu" nie było informacji online. Publikowaliśmy wówczas raz w tygodniu wybrane teksty z "papierzaka". Dziś portal i "papierzak" to jedna marka informacyjna, wspólny zespół redakcyjny, ale dwa odrębne tytuły prasowe i zupełnie inny kontent. W większości inni czytelnicy.

20 lat istnienia domeny to nie jest jakaś specjalna okazja do świętowania, ale na pewno okazja do przekazania naszym Czytelnikom kilku ciekawostek o portalu, jego historii i teraźniejszości.

Zanim 20 lat temu uzyskaliśmy w NASK samodzielny adres w internecie, korzystaliśmy w gościnnego rozszerzenia użyczonego od lokalnej firmy. Brzmiał tak: przelom.open.net.pl. Trwało to jakieś pięć lat, bo nasza witryna pojawiła w internecie już w połowie lat 90. XX wieku.

W sierpniu 1999 uzyskaliśmy samodzielny adres (przelom.pl), ale nadal byliśmy tylko odbiciem wersji papierowej tygodnika "Przełom".

Pierwszą informację online opublikowaliśmy na przelom.pl 28 grudnia 2005 r. To był czas, gdy FB dopiero zaczął zdobywać serca Amerykanów. Od tego czasu minęło wiele lat. Dość powiedzieć, że w przyszłym roku portal przelom.pl mieć będzie lat 15, a jego starszy brat - "Przełom" papierowy - lat 30!

Od czerwca 2010 r. przelom.pl ma swój oficjalny profil na FB. W kilka dni po jego uruchomieniu, w ikonkę Lubię to! kliknęło 408 użytkowników. Obecnie na FB mamy 17.791 fanów.

Według Google Analitycs, portal przelom pl. ma dziś ponad 220 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. Generują blisko 1,9 mln odsłon.

Na przelom.pl zarejestrowanych jest 14.111 użytkowników mających prawo komentować publikowane tam materiały. To wielkie audytorium i wielki potencjał myśli wyrażanych interaktywnie.

Szata graficzna portalu zmieniała się już sześć razy. Każda zmiana wywoływała wśród czytelników burzę, bo nie wszyscy lubią częste zmiany. A że wszelkie burze i wszelka krytyka stawiają twórców do pionu i zawsze są bardzo inspirujące, dlatego jesteśmy za nie internetowym Czytelnikom bardzo wdzięczni. Dziękujemy za wszystkie recenzje!

Wiecie, że:

77 proc. naszych obecnych internetowych czytelników czyta przelom.pl na smartfonach

21 proc. na komputerach stacjonarnych

2 proc. na tabletach

54% czytelników przelom.pl to kobiety

350 newsów przygotowują dla was dziennikarze w każdym miesiącu

 

Drodzy emigranci!

Wiemy, że systematycznie zaglądacie na przelom.pl. Wchodzicie tu z dużych miast Polski i z kilkudziesięciu krajów świata. Fajnie, że interesuje Was to co się dzieje na ziemi chrzanowskiej, i że jesteście z nami. Pozdrawiamy!

Redakcja przelom.pl

Więcej ciekawostek statystycznych o internetowych czytelnikach "Przełomu" przygotowujemy do najbliższego wydania starszego brata przelom.pl, czyli gazety papierowej, nazywanej przez Was pieszczotliwie "papierzakiem".