Petycja wysłana, teraz czas na spotkanie w sprawie wstrząsów z kopalni Janina - przelom.pl
Zamknij

Petycja wysłana, teraz czas na spotkanie w sprawie wstrząsów z kopalni Janina

18:00, 19.03.2023
Skomentuj Widok na ZG Janina w Libiążu z wieży zamku Lipowiec Widok na ZG Janina w Libiążu z wieży zamku Lipowiec

We wtorek, 21 marca w Zagórzu odbędzie się potkanie z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie w sprawie wstrząsów z kopalni Janina w Libiążu.

Mieszkańcy gminy Babice, a w szczególności Zagórza regularnie odczuwają wstrząsy pochodzące z obszaru górniczego libiąskiej kopalni.

Ludzie doskonale pamiętają wstrząsy z 2015 roku, mające siłę ponad trzech stopni w skali Richtera. Mieszkańcy złożyli ponad 180 wniosków dotyczących wystąpienia szkód górniczych. Najwięcej było właśnie z Zagórza. Jak relacjonowali ludzie, w jednym z domów wskutek wstrząsów popękały szyby. W innych ściany.

Po kilku latach względnego spokoju, w ubiegłym roku mieszkańcy znów zaczęli się niepokoić. Większość z nich ma jeszcze świeżo w pamięci wstrząs z wigilii Bożego Narodzenia, mający siłę 3,15 stopni w skali Richtera.

Jeszcze przed wigilijnym wstrząsem Rada Gminy Babice wystąpiła do Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach o przeprowadzenie kontroli w ZG Janina, celem ustalenia przyczyny wstrząsów i ich wpływu na obiekty znajdujące się na powierzchni.

Samorządowcy skierowali także petycję do Ministerstwa Aktywów Państwowych o zmiany przepisów regulujących działalność kopalni w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrony ich dobytku. Zwłaszcza, że wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych była budowana w latach 70. i 80. minionego wieku, gdy nie były wymagane dodatkowe zabezpieczenia.

Jak mówi wójt Babic Radosław Warzecha, jakiejkolwiek odpowiedzi w tej sprawie jeszcze nie otrzymali.

W ostatnich tygodniach spotkania w sprawie wstrząsów z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie zorganizowane zostały w gminach Chrzanów i Libiąż. Teraz przyszedł czas na gminę Babice.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 marca o godz. 16 w sali w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzu, przy ul. Kościelnej.

Jak informuje babicki urząd, ze względu na ograniczone możliwości parkingowe w centrum Zagórza, kierowcy proszeni są o parkowanie pojazdów w miejscach niestanowiących zagrożenia dla ruchu drogowego.


Czytaj również

Trzecie podejście do budowy nowej drogi z Chrzanowa do Trzebini

Trzebińska Liga Siatkówki. Pierwsza porażka lidera

Dulowa może zostać bez dostępu do Puszczy Dulowskiej. Burmistrz mówi o pikiecie

Czołowe zderzenie samochodów na obwodnicy. Kierująca peugeotem była pijana

Piłkarze ręczni z Chrzanowa wygrali z Wisłą i są wiceliderem rozgrywek

Jubileuszu 150-lecia szkoły nie będzie. Jakie są pomysły na jej drugie życie?

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JP666JP666

0 0

tak, chrzanowianie pamiętają tzw 'wstrząs wigilijny' powstało nawet przysłowie: 'wstrząs co niejedna du*ą chrzanowską trząsł', to juz 3cia miesięcznica tragedii jaka nas dotknęła. planujemy wprowadzić oficjalne obchody tego tragicznego dnia, pod patronatem starosty i burmistrza miasta. Na placu tysiąclecia planowana jest tablica upamiętniająca ten tragiczny dla nas dzien. ponoć sam prezes z kotem ma przyjechać na uroczyste otwarcie.

10:12, 20.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Dokładnie wiedziała na co się pisze.

dede

08:16, 2025-05-13

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

0%