Pałac Florkiewiczów w Młoszowej (ZDJĘCIA) - przelom.pl
Zamknij

Pałac Florkiewiczów w Młoszowej (ZDJĘCIA)

09:00, 06.09.2023 Łukasz Głuch
Skomentuj

Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to właścicielami Młoszowej była rodzina Młoszowskich. Około XVI wieku wybudowali dwór i folwark będąc w posiadaniu tych ziem do XVIII wieku.

W 1802 roku posiadłość kupił pochodzący z Kęt adwokat Kajetan Ozdoba Florkiewicz, który dokonał jej przebudowy oraz wzniósł kilka nowych obiektów. Jego dzieło w kolejnych latach kontynuował jego syn Juliusz Florkiewicz, za którego powstał rozległy zespół pałacowo-parkowy. Postawił on sobie za cel stworzenie budowli i historii tego miejsca, które miały uwierzytelnić szlacheckie pochodzenie rodziny, która tak naprawdę wywodziła się z mieszczaństwa. W latach 1859-1869 pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. Powstała okazała kaplica, wzniesiono baszty: Florkiewiczów, Szwedzką, Dorotkę, Kozacką, Pawią Stopę i Rondel Hajduków. Całość posiadłości ogrodzono kamiennym murem z bramami: Królewską, Św. Floriana, Rezydentów i furtę Senatorską. Otoczenie pałacu oraz rozległy park zdobiło wiele  rzeźb i innych kamiennych ozdób. Niektóre, jak stojące przy moście lwy oraz posąg św. Floriana, są autorstwa ojca Stanisława Wyspiańskiego - Franciszka.

W 1896 roku właścicielem pałacu został Juliusz Potocki, który zatrudniając krakowskiego architekta Zygmunta Hendla po raz kolejny dokonał przebudowy obiektu w stylu renesansu francuskiego.

W 1910 roku posiadłość została zakupiona przez hutę "Sylwana" z Katowic, a dwa lata później jej właścicielem został Jan Szembek. Po II wojnie światowej właścicielem terenu zostało państwo, a budynki służyły do celów mieszkalnych i szkolnych.

Od 1998 roku teren był pod opieką Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a od 2018 roku właścicielem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która podjęła w ostatnim czasie działania konserwatorskie i renowacyjne mające przywrócić blask dawnej rezydencji. Trwają prace renowacyjne przy głównej bramie, odnowiono część elementów od strony parku, a w najbliższych planach są prace w głównym budynku, odnowienie przestrzeni parku oraz być może napełnienie wodą stawów, nad którymi prowadzi do pałacu kamienny mostek ozdobiony charakterystycznymi lwami.

(Łukasz Głuch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%