Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Nowa wystawa w Muzeum w Wygiełzowie o „najmniej ukochanych” przedmiotach szkolnych

04.04.2023 11:25 | 0 komentarzy | 2 468 odsłony | Michał Koryczan

W Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie została otwarta wystawa wpisująca się w obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

0
Nowa wystawa w Muzeum w Wygiełzowie o „najmniej ukochanych” przedmiotach szkolnych
Fot. Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Wystawa „Nauki dawne i niedawne" realizowana jest przez Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego „Collegium Maius".

Wpisuje się w 550 ocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Wstępną częścią wystawy jest bowiem przedstawienie postaci tego wybitnego polskiego uczonego, prawdziwego człowieka renesansu.

O wystawie najlepiej mówi informacja zamieszczona na stronie Collegium Maius w Krakowie. Dla większości uczniów matematyka i fizyka zazwyczaj zajmują czołowe miejsca w rankingu „najmniej ukochanych" przedmiotów szkolnych.

Ale czy tak być musi? Wystawa „Nauki dawne i niedawne" udowadnia, że nie. Nauka matematyki, fizyki czy astronomii nie musi być mozolnym przebijaniem się przez gąszcz coraz mniej zrozumiałych wzorów, czy wkuwaniem kolejnego twierdzenia, prawa lub definicji.

Na wystawie wystarczy uruchomić dziecięcą ciekawość i rozpocząć samodzielne eksperymenty, dzięki którym można lepiej poznać prawa rządzące światem. Na ekspozycji przygotowano ponad 40 stanowisk, gdzie możliwe jest samodzielne wykonanie eksperymentu fizycznego albo posłużenie się kopią starego przyrządu matematycznego czy astronomicznego.

„Nauki dawne i niedawne" zostały otwarte dla publiczności w 2000 roku i są obecnie najdłużej działającym polskim małym centrum nauki. Inspirację do wyboru tematyki wystawy stanowiła najbogatsza w Polsce kolekcja historycznych przyrządów naukowych znajdująca się w Muzeum UJ. Wiele eksponatów tejże to kopie lub modele zabytkowych instrumentów i akcesoriów naukowych. Ponieważ wystawa miała zostać zlokalizowana w trzech salach na parterze Collegium Maius UJ przestrzeń ekspozycji została podzielona na trzy części odpowiadające trzem dziedzinom nauki: fizyce, matematyce i astronomii.

Wystawa będzie otwarta w Dworze z Drogini, znajdującym się na terenie skansenu w Wygiełzowie do 10 czerwca. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00, a w soboty i niedziele od godz. 10:00 do 18:00.

Obowiązuje bilet wstępu na teren Muzeum:

  • Bilet normalny - 18 zł
  • Bilet ulgowy - 10 zł
  • Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym) - 45 zł


Czytaj również

Zapisz się na Rodzinny Rajd Rowerowy w gminie Babice

550 zawodników pobiegło w Puszczy Dulowskiej

Drużyna A Chrzanów wygrała Trzebińską Ligę Siatkówki

Piłkarze ręczni z Chrzanowa liderem po zwycięstwie w meczu na szczycie

Piłkarska sobota. Dwa gole Brożka, Świt wygrywa z Promieniem

Zmienia się rozkład jazdy minibusów relacji Chrzanów - Kraków