Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Warszawskie Muzeum Żydów Polskich Polin odwiedzi tego lata Trzebinię

10.02.2023 18:00 | 8 komentarzy | 4 006 odsłony | Alicja Molenda
Z mobilną wystawą "Muzeum na kółkach" Polin odwiedzi w tym roku 10 miejscowości. Są wśród nich m.in. Starachowice, Żywiec, Gorlice, Września i Trzebinia.
8
Warszawskie Muzeum Żydów Polskich Polin odwiedzi tego lata Trzebinię
FOT. MAGDALENA STAROWIEYSKA/MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokładna data tego wydarzenia nie jest jeszcze znana, ale będzie to najprawdopodobniej 5-7 lipiec. Muzeum Polin właśnie ogłosiło zwycięskie projekty. Ich autorami i koordynatorami są przeważnie działacze społeczni w partnertwie z instytucjami kultury

Jedną z dwóch koordynatorek projektu trzebińskiego jest Agnieszka Kostuch. - Partnerem głównym jest TCK. Z  dyrektorem Adamem Potockim ustaliłam program wydarzeń towarzyszących wystawie. Duży udział w nich będzie miało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR - mówi A. Kostuch.

Wstępny program wydarzeń w Trzebini towarzyszących moblinemu muzeum:

- plenerowy koncert muzyki klezmerskiej zespołu Klezmorim Trio
- wykład judaisty z Pszczyny Sławka Pastuszki na temat cmentarzy żydowskich. Pastuszka jest świetnym prelegentem i działaczem społecznym na rzecz ratowania cmentarzy
- wystawę judaików i prelekcję Anny Sadło-Ostafin na ich temat w Muzeum Regionalnym w Trzebini
- zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Trzebini pod przewodnictwem Leszka Morawieckiego i dr Anny Dawidowicz-Trząsalskiej, która wykonała tłumaczenie inskrypcji macew
- dwa spacery po mieście „śladami trzebińskich Żydów" pod przewodnictwem dr Jolanty Piskorz
- emisję filmu dokumentalnego o cmentarzu żydowskim w Trzebini (być może jego premiera), który nakręciło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej w kinie "Sokół".

Planowane wydarzenia wzbogacą też warsztaty dostosowane tematycznie do charakteru grup ich uczestników.

Pawilon na rynku

POLIN przyjedzie z pawilonem wystawienniczym, który stanie na Rynku. Urząd miasta wyraził już zgodę. Wystawa „Muzeum na kółkach”, będzie animowana przez zespół muzealnych edukatorów. Osoby zwiedzające będą mogły zobaczyć prawdziwe judaika, zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z historii polskich Żydów, dowiedzieć się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim oraz poznać historię lokalnej społeczności żydowskiej.

Projekt powstał z myślą  o mieszkankach i mieszkańcach mniejszych miejscowości, dla których wizyta w Muzeum POLIN pozostaje skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem.