Kolejne zapadlisko na trzebińskim osiedlu Gaj. W piątkowe popołudnie ziemia zapadła się przy ul. Jana Pawła II. Dzień wcześniej w Trzebini obradował Zespół ds. zagrożeń związanych z powstawaniem zapadlisk na terenach płytkiej eksploatacji byłej KWK "Siersza".
Jak informuje kpt. Piotr Bębenek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, w piątkowe popołudnie ziemia zapadła się w rejonie ul. Jana Pawła II.
- Naprzeciwko cmentarza, po drugiej stronie drogi, na terenie zalesionym. Czwarte w tym roku zapadlisko ma szerokość siedmiu metrów i głębokość czterech lub pięciu metrów - mówi Piotr Bębenek.
Teren zapadliska został zabezpieczony przez strażaków. O zdarzeniu powiadomieni zostali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.
Przypomnijmy, że w czwartek, 19 stycznia ziemia zapadła się tuż obok ogrodzenia cmentarza przy ul. Jana Pawła II.
Również w czwartek w Trzebini obradował Zespół ds. zagrożeń związanych z powstawaniem zapadlisk na terenach płytkiej eksploatacji byłej KWK "Siersza"
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Głównego Instytutu Górniczego.
Marek Pieszczek, wiceprezes zarządu ds. likwidacji kopalń w SRK S.A., poinformował, że spółka rozpoczyna uzdatnianie najbardziej zagrożonych terenów w rejonie ul. Górniczej w Trzebini oraz cmentarza parafialnego i ogródków działkowych.
Umowy z podmiotami, które mają się tym zająć, zostały podpisane. Proces potrwa od kilku do kilkunastu tygodni. Rozpocznie się od wykonania niezbędnych pomiarów w terenie.
Jak informuje trzebiński magistrat, podczas spotkania podkreślano, że problem powstawania zapadlisk ma związek z prowadzoną w tym rejonie przed laty płytką eksploatacją górniczą, podnoszącym się poziomem wód podziemnych oraz dawnym przebiegiem potoku Kozi Bród, który dziś na fragmencie płynie w betonowym korycie, oddalonym od starorzecza o kilkaset metrów.
W ciągu miesiąca poziom wód podnosi się średnio o pół metra. W niektórych miejscach jest już na głębokości zaledwie 12 metrów pod powierzchnią. Eksperci szacują, że na powierzchnię woda może wypłynąć w ciągu dwóch lat. Dlatego tak ważne jest odwodnienie tego obszaru.
Podczas spotkania uzgodniono, że zespół ekspertów w ciągu najbliższych tygodni postara się określić, jakie działania i gdzie należy podjąć, by zahamować proces podnoszenia się wód podziemnych. Nie wszędzie jej pompowanie może być zasadne. Woda wypełnia bowiem pustki w ziemi i stanowi naturalną podsadzkę.
Ustalono, że zespół ds. zagrożeń związanych z powstawaniem zapadlisk na terenach płytkiej eksploatacji zlikwidowanej KWK "Siersza" będzie się zbierał regularnie, średnio raz w tygodniu. W jego skład, poza przedstawicielami świata nauki, wejdą również praktycy, zajmujący się zawodowo uzdatnianiem gruntów, czy odwadnianiem terenów. Do dyskusji mają być też włączeni byli pracownicy KWK "Siersza".
Czytaj również
Śnieg zasypał całoroczne boisko, piłkarze muszą grać u sąsiadów
Zabójstwo w Chrzanowie. Ofiara ugodzona nożem
Piłkarskie legendy Wisły Kraków zagrają w Chrzanowie
Budowa PSZOK i rozbudowa budynku administracyjnego w Babicach za prawie 10 milionów złotych
AKCJA ZIMA 2023. Gdzie dzwonić, gdy sypnie śniegiem i jest ślisko
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Promil_pl08:03, 21.01.2023
0 0
To jest jakiś szczyt już nie wiem czego. "... zespół ekspertów w ciągu najbliższych tygodni postara się określić, jakie działania i gdzie należy podjąć, by zahamować proces podnoszenia się wód podziemnych." To przepraszam dopiero teraz rozpocznie się analiza co zrobić? Przecież to było widomo od dnia zamknięcia kopalni że woda będzie i się cały czas podnosi. Mówiąc wprost liczona na cud że nic się nie stanie a kasa na ten cel rozejdzie sie po premiach. Po raz kolejny się pytam gdzie jest rząd, minister Sasin, lokalni posłowie Kozik i Szydło aby ten poważny problem rozwiązać?! Jak widać od wielu miesięcy SRK sobie nie radzi!!! 08:03, 21.01.2023
stary zgred10:20, 21.01.2023
0 0
"Promil"; to, że wydawanie po posiedzeniu komisji ekspertów komunikatu o treści; "...podczas spotkania podkreślano, że problem powstawania zapadlisk ma związek z prowadzoną w tym rejonie przed laty płytką eksploatacją górniczą..." jest robieniem jaj z ludzi i ośmieszaniem się szanownych ekspertów samym w sobie to jedno, ale jak z kolei Ty chcesz zachować elementarne zasady sprawiedliwości, to w pierwszej kolejności wymienić powinieneś nazwiska tych, którzy dwadzieścia kilka lat temu, "z postępową i europejską pieśnią na ustach", podjęli decyzje o likwidacji kopalni z dnia na dzień i w tak beztroski sposób oraz przez następne lata nic nie robili na zasadzie; "byle do końca kadencji". Nie żebym bronił tych, o których piszesz, ale tak by należało. 10:20, 21.01.2023
Promil_pl16:34, 21.01.2023
0 0
@ zgredzie z tamtego czasu tj. likwidacji Sierszy pamiętam zdziwienie że właśnie ta kopalnia idzie pod młotek. Zdaje sie że nie była najgorzej wyposażona i miała bezpośredni fedrunek do elektrowni. Ale pamiętam też że jakoś było cicho w tym czasie. Nie było protestów, palenia opon, podpalenia Warszawy i nie wiem czy choć jedna śruba spadła na budynek sejmu czy ministerstwo górnictwa. Nie wiesz czasem czemu tak było cicho? 16:34, 21.01.2023
kattebush16:37, 23.01.2023
0 0
Robi się ciekawie.. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29389166,trzebinia-cmentarz-na-ktorym-pojawilo-sie-zapadlisko-nie.html#do_w=46&do_v=723&do_st=RS&do_sid=1014&do_a=1014&s=BoxNewsImg5&do_upid=723_ti&do_utid=29389166&do_uvid=1674491482264 16:37, 23.01.2023
Makariusz14:44, 03.02.2023
0 0
Chwile było spokoju, nowa dziura, tym razem na środku stadionu!!! https://www.facebook.com/osiedlesiersza/posts/pfbid02SN9rkQUragFtFmVd9j2XDVcWXrJBbYYhi7X2Hh8dmTRVdWsfNwtTpoZmGn9NediBl 14:44, 03.02.2023