Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

60 lat dawnej szkoły górniczej, a obecnego Zespołu Szkół w Libiążu (WIDEO, ZDJĘCIA)

17.11.2022 14:00 | 0 komentarzy | 4 788 odsłony | Natalia Feluś

Uroczystości jubileuszu 60-lecia obchodzili dziś nauczyciele, uczniowie oraz goście Zespółu Szkół w Libiążu. Placówka ta - z mocno zakorzenionymi tradycjami górniczymi - idzie z duchem czasu i wciąż kształci młodzież do zawodów potrzebnych na rynku pracy.

0
60 lat dawnej szkoły górniczej, a obecnego Zespołu Szkół w Libiążu (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9 msza świętą, po czym nauczyciele, uczniowie oraz goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego - od 2018 roku patrona szkoły.

Życzenia gości

Część oficjalna jubileuszu połączona z częścią artystyczną odbyła się w sali teatralnej Libiąskiego Centrum Kultury. O oprawę muzyczną zadbał zespół obecnych uczniów oraz absolwentów szkoły pod kierunkiem pana Jacka Kraszewskiego.

Serdeczne życzenia na ręce obecnej dyrektorki placówki Jadwigi Bochenek składali między innymi: Izabela Miłkowska, dyrektorka biura posła K. Kozika, który jest absolwentem tej szkoły, radni sejmiku małopolskiego - T. Arkit oraz R. Kosowski, wiceprzewodniczący rady powiatu A. Gawronek, wicestarosta chrzanowski B. Gębala, burmistrz J. Latko oraz wiceburmistrz H. Szumniak, M. Nastawny z kopalni Janina, emerytowana nauczycielka M. Siuda, dyrektorka najdłużej urzędująca, bo od lat 2006 do 2021r. - Bogumiła Buchała.

Szkoła w liczbach

Szkoła obecnie liczy 18 oddziałów, uczy w niej 49 nauczycieli, a uczęszcza tu 437 uczniów oraz pracuje 16 pracowników obsługi i administracji. Kształci na poziomie technikum w 6. zawodach i w dwóch zawodach w szkole branżowej.

Placówka powstała w 1962 jako Zasadnicza Szkoła Górnicza Kopalni Węgla Kamiennego "Janina". W 1989 roku został utworzony Zespól Szkół KWK Janina, w skład którego weszła Zasadnicza Szkoła Górnicza. Szkoła zyskała nową siedzibę przy ulicy Górniczej 3. Nowo utworzone klasy technikum elektronicznego i ekonomicznego cieszyły się ogromną popularnością. W latach dziewięćdziesiątych Zespól Szkół był drugą placówką w powiecie pod względem liczby kształconych uczniów. W roku 1995 zostało powołane do życia w ramach Zespołu Szkół, Liceum Ogólnokształcące.

W ciekawy i niebanalny sposób - z przymrużeniem oka - podczas uroczystości został zaprezentowany film składający się z fragmentów nagrań Kroniki Polskiej z poszczególnych dekad. Zebarni goście dowiedzieli się też, jak krok po kroku rozwijała się szkoła.