Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Wiją wianki, by wrzucić je do Wisły. Noc Świętojańska w Gromcu (ZDJĘCIA)

24.06.2022 18:00 | 0 komentarzy | 3 410 odsłony | Natalia Feluś

Na ludowo i zgodnie z naturą - takie hasła przewodnie przyświecają tegorocznej odsłonie Nocy Świętojańskiej w Gromcu. Sprawdźcie, co tam się działo.

0
Wiją wianki, by wrzucić je do Wisły. Noc Świętojańska w Gromcu (ZDJĘCIA)
Panny Stefania, Zuzia i Agatka z Libiąża wjechały bryczką na plac i wrzucały wianki do Wisły. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To druga odsłona Wiślanej Nocy Świętojańskiej. Wzorowaliśmy się na doświadczeniach z ubiegłego roku: co się sprawdziło, co się podobało to powtórzyliśmy. Podstawą jest ludowość. Kultywujemy tradycje słowiańskie, czyli wianki, rękodzieło, przyśpiewki ludowe w wykonaniu kół gospodyń wiejskich - wymienia Ewelina Langer, kierowniczka działu merytorycznego Libiąskiego Centrum Kultury. - Próbujemy się też wstrzelić w gusta dzieci przygotwując dla nich animacje np. tatuaże roślinne nawiązujące do natury, bo właśnie przyrodę chcemy na każdym kroku podkreślać - dodaje.

Podstawa to natura

LCK przygotował też dla dzieci warsztaty rękodzielnicze - prace w glinie. Dzieci mogą odciskać w glinie roślinki, które dowolnie ozdabiają i zabierają na pamiątkę do domu. Organizatorzy przygotowali także malowanie kamieni oraz konkurencję rodzinną - terenową grę w poszukiwaniu kwiatu paproci.

Gościem specjalnym wydarzenia jest zespół Słowiany, który swoim występem uświetni czas po tym, jak chętni wrzucą do Wisły uwite samodzielnie wianki.