Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Za darmo można obejrzeć film o bohaterce z Libiąża

13.06.2022 13:00 | 0 komentarzy | 2 036 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Władysława Krystyna Rzepecka z domu Harat była podporucznikiem Armii Krajowej ps. „Wanda". W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Później wykorzystał je Jan Karski.

0
Za darmo można obejrzeć film o bohaterce z Libiąża
Władysława Krystyna Rzepecka ps. „Wanda". Kadr z filmu „Kurierka" w reżyserii Marka Luzara.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Właśnie można obejrzeć poświęcony jej film „Kurierka" w reżyserii Marka Luzara. Został on zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi. Jego produkcję współfinansowało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W premierze 7 czerwca udział wzięli członkowie rodziny Haratów.

- Projekcja otworzyła cykl ogólnodostępnych seansów odbywających się w naszym muzeum - informuje dyrektor muzeum Dorota Mleczko.

Materiały zebrane przez reżysera Marka Luzara posłużyły Stanisławowi Zasadzie do napisania książki „Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holocaust".

MPMZO jest współorganizatorem obchodów 82. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz - 14 czerwca 1940 r. Projekcje filmu są ich częścią. Placówka zaprasza więc do swojej siedziby przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu na bezpłatne projekcje „Kurierki".

Kiedy można obejrzeć film:
14 czerwca (wtorek) - godz. 18.00
21 czerwca (wtorek) - godz. 10.00
26 czerwca (niedziela) - godz. 15.00

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane obejrzeniem „Kurierki" proszone są o wcześniejsze zgłoszenie udziału za pośrednictwem e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl lub telefonicznie: 33 447 40 84.

Dla grup powyżej 15 osób istnieje możliwość wyświetlenia filmu w innych, ustalonych wcześniej terminach.