Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przełom proponuje do przeczytania: Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka

07.05.2022 10:00 | 0 komentarzy | 773 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Maciej Jarkowiec prowadzi nas od angielskiej ekspedycji kolonialnej do prezydentury Trumpa; od niewolnictwa na polach bawełny po legalną gigantyczną uprawę konopi.
0
Przełom proponuje do przeczytania: Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest więc o tym co ukształtowało Chrisa Kylego - najbardziej osławionego amerykańskiego snajpera, który zginął nie w Iraku, a nieopodal swojego domu. O tym, że Amerykanie zabili więcej Amerykanów niż wrogów podczas wojen; o piętnie niewolnictwa i o morderstwie 14-letniego Emmetta Tilla; o wierze w wolność i broń, kapitalizm i Amerykę; o masakrze w wietnamskim My Lai i o - może nieco dzisiaj zapomnianym - pilocie helikoptera, który usiłował ją ograniczyć.

Bo podróż przez Amerykę - jak uważa autor książki - jest ciągłym zdumieniem.
Do tej mieszanki dorzuca garść swoich doświadczeń z USA. Wszystko jest jednak niezwykle płynne i spójne, a czyta się jednym tchem.

Maciej Jarkowiec urodził się w Polsce, z wykształcenia jest filologiem norweskim. Kilka lat spędził w USA. Tam pracował w knajpach, hotelach, na farmach, budowach i kutrach rybackich. Materiał do "Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka" zbierał wiele lat. Co czuć w każdym momencie tej świetnej książki.

Czytaj również