Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nagle połowa mieszkańców Chrzanowa zniknęła i już nie wróciła (WIDEO, ZDJĘCIA)

18.02.2022 14:00 | 11 komentarzy | 10 775 odsłon | Michał Koryczan
Kilkanaście osób wzięło udział w piątkowych obchodach 79. rocznicy likwidacji chrzanowskiego getta.
11
Nagle połowa mieszkańców Chrzanowa zniknęła i już nie wróciła (WIDEO, ZDJĘCIA)
Podczas piątkowych obchodów 79. rocznicy likwidacji chrzanowskiego getta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy poświęconej tragicznym wydarzeniom z lutego 1943 roku, w miejscu Synagogi Wielkiej na dawnym placu Estery w Chrzanowie.

- To bardzo smutna rocznica w historii naszego miasta. Przez pandemię nie mogą to być duże uroczystości. Natomiast mają one wymiar symboliczny. Ukazują, że jest cisza, jest pustka. Nagle połowa mieszkańców naszego miasta znika i już nie powraca - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Z końcem pierwszej połowy 1940 roku przesiedlono do Chrzanowa około 4,5 tys. żydów z Górnego Śląska i Podbeskidzia, a niespełna rok później z Oświęcimia.

We wrześniu 1941 roku Niemcy wprowadzili dla tej społeczności zakaz opuszczania zamieszkiwanej gminy bez zezwolenia policji. W tym samym roku wskazano żydom miejsca, po których nie mają prawa się poruszać. Była to m.in. Aleja Henryka. Ostatecznie - niemiecki okupant utworzył w listopadzie 1941 r. chrzanowskie getto między ulicami: Berka Joselewicza, Świętokrzyską, 29 Listopada, Krakowską, Garncarską, Luszowską, Balińską i Sienkiewicza. Mur nie powstał, ale granica była. Obowiązywał zakaz wstępu do innej części miasta.

Do Chrzanowa wciąż zwożono żydów z okolicznych miast i miasteczek. Ludzi przybywało lawinowo, a warunki mieszkaniowe i sanitarne, zresztą już fatalne, pogarszały się z dnia na dzień. Jednocześnie Niemcy organizowali wywózki na roboty do Rzeszy.

Ci, którzy zostali w Chrzanowie, nie mieli tyle szczęścia. 29 kwietnia 1942 r., na placu Krzyskim doszło do publicznej egzekucji sześciu chrzanowskich żydów i jednego olkuskiego, za rzekome nielegalne posiadanie żywności.

30 maja 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta. Selekcja trwała sześć dni. Na roboty i do Auschwitz wywieziono około 3 tys. ludzi. 18 lutego 1943 roku nastąpiła jego ostateczna likwidacja.

Rozmowę z Kamilem Bogusze na temat chrzanowskiego getta i tutejszych żydów możecie przeczytać w najnowszym, 7. numerze "Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.

Co nas jeszcze czeka w najbliższych dniach w ramach obchodów 79. rocznicy likwidacji chrzanowskiego getta

  • sobota, 19 lutego, godz. 17:00 - wykład dr Marka Tuszewickiego pt. „Wierzba w kulturze żydowskiej i na pograniczu kultur". Wykład w ramach projektu „Wierzba Estery", MOKSiR Auditorium, ul. Broniewskiego 4.
  • niedziela, 20 lutego, godz. 14:00-16:00 - Zbieranie indywidualnych historii do projektu „Wierzba Estery", budynek główny Muzeum, ul. Mickiewicza 13.

 

Przeczytaj również:

W powiecie chrzanowskim prawie o 100 zakażeń mniej niż dzień wcześniej (RAPORT)

W poniedziałek zmienia się rozkład jazdy autobusów ZKKM Chrzanów

Ligowy rywal Świtu Krzeszowice wycofał się z rozgrywek piłkarskich

Występował w Lidze Mistrzów i strzelił gola Realowi Madryt. W czerwcu może zagrać w Trzebini

Zamykają przejazd pod wiaduktem kolejowy. Autobusy ZKKM Chrzanów pojadą inną trasą

Uwaga kierowcy. Przejazd pod wiaduktem kolejowym zostanie zamknięty

Ludzie:

Robert Maciaszek

Robert Maciaszek

Były menadżer, były poseł RP, burmistrz gminy Chrzanów