Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

01.05.2021 10:00 | 0 komentarzy | 933 odsłony | Tadeusz Jachnicki
LEKTURA NA WEEKEND.
To wyjątkowa rozmowa, jaką z Anne Applebaum przeprowadził Paweł Potoroczyn.
0
Matka Polka
Matka Polka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dowiadujemy się z niej, jak dorastała znana dziennikarka i pisarka, jak kształtowała się postać, którą dzisiaj znamy, czym się interesowała i jak powstawały jej najważniejsze dzieła, a nawet, że pierwszą książką przeczytaną przez nią po polsku był Pan Tadeusz, a kolejną Mała apokalipsa. Znajdziemy też odpowiedź na pytanie, dlaczego obywatelka USA i Wielkiej Brytanii zdecydowała się związać z Polską - i nie chodzi tylko o męża.

Applebaum, która wykorzystując okno otwarcia rosyjskich archiwów (obecnie materiały, z których korzystała, są ponownie utajnione), napisała Gułag. Jest autorką równie odkrywczego dla szerokich kręgów Czerwonego głodu poświęconego temu, co się wydarzyło w latach 30. XX wieku na Ukrainie czy ważnej i wnikliwej pozycji Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956.

Książka "Matka Polka" to doskonała lektura. Czyta się łatwo i przyjemnie, a przed tymi, którzy nie znają wcześniejszej twórczości laureatki Nagrody Pulitzera, w niezwykle lekki sposób otwiera wrota trudnej historii XX wieku.