Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Nowy rok, nowe podatki, nowe ceny. Drożeje prąd, małpki, abonament rtv, wyroby z zawartością cukru. Co więc osłodzi życie?

04.01.2021 07:22 | 2 komentarze | 2 680 odsłony | Alicja Molenda
Śmieci, woda i ścieki już podrożały. Podatki w większości gmin też. Rekompensatą mają być wyższe płace, co nie wszystkich jednak ucieszyło.
2
Nowy rok, nowe podatki, nowe ceny. Drożeje prąd, małpki, abonament rtv, wyroby z zawartością cukru. Co więc osłodzi życie?
Nowe ceny za prąd w nowym roku uderzą po kieszeniach najbardziej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tylko Chrzanów nie podniósł w tym roku podatków lokalnych. Pozostałe gminy owszem, tłumacząc podwyżki spadkiem przychodów samorządowych wskutek pandemii.

Musimy być w tym roku gotowi na podwyżki cen prądu z powodu wprowadzenia tzw. opłaty mocowej. Wyniesie od 1,87 zł do 10,46 zł na gospodarstwo domowe miseicznie. Przedsiębiorcy zapałacą za to samo 74 zł.

Abonament rtv wzrasta o 1,80 zł. Za korzystanie z telewizora zapłacimy 24,50 zł, z radia 7,50 zł miesięcznie.

Skutek wprowadzenia podatku cukrowego odczujemy na cenach wyrobów z zawartością cukru. Prognozy są takie, że ceny tych produktów np. w Niemczech, będą niższe. Podrożeją też na pewno słynne małpki, bo od 1 stycznia wszedł w życie podatek "małpkowy" dla ich producentów.

Na osłodę dla pracowników jest podyżka najniższych wynagrodzeń z 2600 zł do 2800 zł oraz wzrost obowiązkowej stawki godzinowej przy umowach cywilno-prawnych do 18,30/h (wzrost o 1,30 zł). Najniższe wynagrodzenia pobiera co siódmy Polak. Dla ich pracodawców jest to wiadomość zła, bo rosną koszty utrzymania miejsc pracy (płace i pochodne) i w wielu wypadkach ta podwyżka może być trudna do uniesienia. Zwłąszcza w warunkach kryzysowych.

Trudno też będzie w tym roku niektórym osobom pracującym za granicą przełknąć podwójne opodatkowanie dochodów: w kraju zatrudnienia i w Polsce. To nowy, dośc bolesny przepis. Już wszedł w życie.

Skoro mowa o zagranicy, to droższe będzie dzwonienie i smsy do Wielkiej Brytanii. To jeden ze znaczących skutków Brexitu, podobnie jak obowiązek posiadania paszportu przy wjeździe do tego kraju i inna kolejka na lotnisku przy odprawie paszportowej.