Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wolał wracać do młodej żony, niż oblegać zamek

18.07.2020 16:00 | 0 komentarzy | 5 077 odsłon | Michał Koryczan

610 lat temu miała miejsce bitwa pod Grunwaldem. Jakie związki z nią łączą ród Tęczyńskich i zamek Tenczyn?

0
Wolał wracać do młodej żony, niż oblegać zamek
Fot. Łukasz Dulowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 lipca 1410 roku została stoczona jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Kilka dni temu obchodziliśmy jej 610 rocznicę.

Udział w tej słynnej bitwie brali Tęczyńscy, co potwierdzają źródła historyczne. Prywatną chorągiew wystawił Andrzej Tęczyński.

- Sprzedano wieś Brzezie, żeby mieć fundusze na opłacenie całej wyprawy. Tęczyńscy mieli też niechlubny przyczynek w wykorzystaniu owoców bitwy pod Grunwaldem. Po jej zakończeniu oblegany był Malbork. Według przekazów historycznych Tęczyński bardzo nalegał i namówił Władysława Jagiełłę, żeby odstąpić od oblężenia. Andrzej miał młodą żonę, ciągnęło go do domu. Nie było mu w smak wojowanie przez długie miesiące. Jak się potem okazało, krótko po powrocie zmarł, dlatego historia zakończyła się dla niego nieszczęśliwie - opowiada Grzegorz Stępowski, wiceprezes Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn.

W literaturze można również znaleźć informacje, że na zamku Tenczyn więzieni byli niektórzy dostojnicy krzyżaccy, pojmani w bitwie pod Grunwaldem.

- W tradycji naszego regionu jest o tym mowa, zresztą jedna z baszt artyleryjskich zwana jest Grunwaldzką. Mam prawie pewność, że jest to przekłamanie historyczne. Tenczyn zawsze był zamkiem prywatnym. Z jakiego więc powodu mieliby być tutaj więzieni jeńcy pojmani w bitwie zjednoczonych sił polsko-litewskich. Jako stowarzyszenie analizowaliśmy ten fakt z historykami. Najprawdopodobniej w przekazach nastąpiło przekręcenie nazwy Chęciny, czyli zamku królewskiego, właśnie na Tenczyn - mówi Grzegorz Stępowski.

Przeczytaj również:

Centrum Babic zmienia się z każdym tygodniem (WIDEO, ZDJĘCIA)

Nietrzeźwy kierowca z sądowym zakazem spowodował wypadek na krajówce

Koronawirus. 76 nowych zakażeń w Małopolsce. To nowy rekord (RAPORT)

Startuje Veoliada. Na zwycięskie przedszkola czekają nagrody

Alert pogodowy. Zapowiada się burzowy i deszczowy weekend

Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła - lektura na weekend

2142 kierowców straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość