Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania

10.07.2020 09:32 | 0 komentarzy | 1 954 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Jeszcze tylko dziś możemy odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które 12 lipca umożliwi nam oddanie głosu w II turze wyborów prezydenckich w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. Pamiętajmy, że w piątki urzędy pracują krócej!

0
Ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokument ten wydaje urząd miasta, w którym jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć osobiście lub drogą mailową. Po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca jest wykreślany ze spisu wyborców w swoim obwodzie. Co istotne, jeśli zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy już kolejnego, a zatem w niedzielę nie będziemy mogli oddać głosu.

- W Chrzanowie uprrawnionych do głosowania jest około 35 tysięcy nosób. Do dzisiejszego rana wydaliśmy około 650 zaświadczeń o prawie do głosowania i wciąż wydajemy kolejne - informuje Bogusław Latawiec, urzędnik wyborczy gminy Chrzanów.

Co ważne, wyborcy, którzy przed pierwszą turą głosowania dopisali się do spisu wyborców poza swoim miejscem zamieszkania, a w drugiej turze chcą zagłosować w innym miejscu, po zaświadczenie o prawie do głosowania muszą zgłosić się do urzędu tej gminy czy miasta, w których zostali dopisani do spisu wyborców. Jeśli np. mieszkamy w Chrzanowie, przed pierwszą turą wyborów dopisaliśmy się do spisu wyborców w Kołobrzegu, bo wtedy tam byliśmy na urlopie, a teraz chcemy zagłosować w swoim mieście - to zaświadczenie o prawie do głosowania możemy niestety odebrać wyłącznie w Kołobrzegu.