Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na zgłoszenie się masz czas do 2 marca

26.02.2020 16:30 | 0 komentarzy | 3 715 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Od 1 lutego niemal 6,5 tys. przedsiębiorców w Małopolsce zgłosiło się do „małego ZUS". W całym kraju od początku lutego 63 tys. firm zadeklarowało przystąpienie do tej ulgi. To ostatni tydzień na zgłoszenie się.

0
Na zgłoszenie się masz czas do 2 marca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od lutego 2020 r. zmieniły się zasady „małego ZUS" dla przedsiębiorców. Wcześniej z ulgi mogła skorzystać firma, której ubiegłoroczny przychód nie przekroczył 67,5 tys. złotych.
Od początku miesiąca kwota ta wzrosła do 120 tysięcy.

Inaczej będą też wyliczane składki na ubezpieczenia społeczne. Teraz ich wysokość zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wyliczenia składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu, jaki uzyskała firma w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wyliczenia składek. Podstawa ta nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 r. między 780 zł a 3136,20 zł).
W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Ma on dane potrzebne do obliczeń po zmianach w „małym ZUS".

A jak można zgłosić się do „małego ZUS"?
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS" i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS dokumenty zgłoszeniowe z odpowiednim kodem ubezpieczenia. Dodatkowo w marcu musi dostarczyć formularze rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
W nieco innej sytuacji są osoby, które już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS" na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. One nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z danymi potrzebnymi do wyliczenia nowych składek - najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Liczba zgłoszeń do „małego ZUS” w poszczególnych oddziałach w Małopolsce:

 

Liczba zgłoszeń do „małego ZUS”

ZUS w Krakowie

3176

ZUS w Nowym Sączu

1522

ZUS w Chrzanowie

947

ZUS w Tarnowie

810