Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Co zrobić z suchymi liśćmi?

29.10.2019 21:00 | 6 komentarzy | 3 837 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Jesień w pełni, na ziemi kolorowe dywany z liści. Niektórzy skrzętnie je usuwają. Czy można je palić? A może są lepsze rozwiązania?

6
Co zrobić z suchymi liśćmi?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z nastaniem jesieni nad ogrodami i działkami widać unoszące się kłęby dymów. Czy spalanie suchych liści i gałązek jest legalne?

Ustalają to gminy w swoich regulaminach utrzymania porządku i czystości. Na przykład zgromadzenie Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie uchwałą z 14 marca 2017 roku dopuściło spalanie na terenie nieruchomości niewielkiej ilości suchych gałęzi dla celów rekreacyjnych przy zachowaniu przepisów bezpieczeństwa pożarowego i - jak mówi zapis - "stosunków miejscowych".

Innymi słowy nie wolno powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Lepiej też powstrzymać się od palenia ognisk w okresie znacznego zanieczyszczenia powietrza smogiem.

Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna przypomina, że uschnięte liście i kwiaty, trawę oraz drobne gałęzie warto przeznaczyć na kompost. Na wiosnę będzie idealny na grządki. Można też przywieźć je do PSZOK lub oddać podczas organizowanych przez związek zbiórek.

A Wy co robicie z suchymi liśćmi?