Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Obraz znanego malarza trafił do jego rodzinnego Chrzanowa

01.11.2018 11:00 | 0 komentarzy | 3 411 odsłony | Marek Oratowski

Chrzanowscy muzealnicy wylicytowali na aukcji w Warszawie obraz zmarłego ponad sto lat temu malarza Władysława Bakałowicza. Artysta urodził się w obecnej siedzibie placówki.

0
Obraz znanego malarza trafił do jego rodzinnego Chrzanowa
Pracownica muzeum Anna Cieplińska-Jaglarz prezentuje nowy obraz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władysław Bakałowicz ukończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych. Malował portrety oraz obrazy historyczne i rodzajowe. Po upadku powstania styczniowego wyjechał do Paryża, gdzie mieszkał przez 40 lat. Zmarł w 1904 roku. Namalował prawdopodobnie ponad setkę dzieł.

- Od 2007 roku po odkryciu jego związków z ziemią chrzanowską gromadzimy kolekcję jego obrazów. Ostatnio udało nam się telefonicznie na aukcji w Warszawie za 10 tysięcy kupić jego dzieło zatytułowane "Kardynał Richelieu z zakonnikiem", szóste w naszych zbiorach, które wyszło spod jego pędzla - informuje dyrektor chrzanowskiego muzeum Zbigniew Mazur.

Co ciekawe, artysta urodził się w budynku będącym siedzibą muzeum. W przyszłości nowy obraz można będzie zobaczyć na wystawie. Władysław Bakałowicz to jeden z dwóch znanych malarzy związanych z ziemią chrzanowską. Drugim jest urodzony w Krzu Henryk Uziembło.