Nowe koło historyczne w Płokach ruszyło z kopyta. Zamiast nudy lokalne ciekawostki, a czasem zamiast lekcji wycieczki po najbliższej okolicy. O szczegółach opowiada Agnieszka Bąk z chrzanowskiego muzeum.
Łukasz Dulowski: Co panią podkusiło, żeby zająć się historią w Płokach?
Agnieszka Bąk: Wcześniej opracowałam dzieje płockiego sanktuarium, dlatego w ramach wiejskiego domu kultury zaproponowano mi prowadzenie koła historycznego, z czego bardzo się cieszę. Inicjatorką i założycielką koła jest kierownik WDK w Płokach Beata Grylowska.
Wydaje się, że to propozycja dla garstki zapaleńców i raczej nie przyciągnie tłumów.
- Niekoniecznie. Chcemy zbierać wspomnienia mieszkańców, dokumenty i zdjęcia dotyczące lokalnej historii. Nie tylko Płok, ale całej gminy Trzebinia. Ludzie poprzynosili już różne "zawiadomienia szkolne", papiery związane z nieruchomościami, oczywiście fotografie. Myślę o wystawie w Dworze Zieleniewskich, a poza tym te cenne materiały można na okrągło pokazywać w wiejskim domu kultury. W Płokach jest ogromny przepływ pielgrzymów.
Jak zamierza pani wciągnąć dzieci do tego koła?
- Muszę sprawę obgadać z dyrekcją podstawówki, aby w trakcie lekcji były organizowane wycieczki. Płoki są przecież położone przy dawnej granicy zaborowej. Niestety, do tej pory nie promowaliśmy kordonu. Tymczasem można się wybrać na Ćwięk, a po drodze zobaczyć pozostałości po kopalni galmanu. Nasi fachowcy opowiedzą o górnictwie.
W ten weekend, z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie mają rozdawać papierowe żonkile w Płokach, Trzebini i Chrzanowie.
- Muzeum Żydów Polskich co roku organizuje taką akcję. W tym roku włączyła sie do niej szkoła w Płokach i liceum w Trzebini Sierszy. Żonkile będą wpinane w ubrania.
Osoby, chcące przekazać pamiątki historyczne, są proszone o kontakt z Beatą Grylowską, kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Płokach tel.: 788061013, mail: [email protected]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz