RAPORT. Tasiemcowe kolejki po mieszkania komunalne i socjalne w powiecie chrzanowskim. Ludzie czekają nawet po sześć lat. Plany inwestycyjne też są mało ciekawe.
RAPORT. Tasiemcowe kolejki po mieszkania komunalne i socjalne w powiecie chrzanowskim. Ludzie czekają nawet po sześć lat. Plany inwestycyjne też są mało ciekawe.
Chrzanów, czyli mieszkaniowy potentat w powiecie i gminach Chełmek oraz Krzeszowice, dysponuje 1087 lokalami mieszkalnymi. Pięć pustostanów jest przygotowywanych do zasiedlenia. W kolejce po lokum czeka 46 rodzin.
- Pod koniec roku zweryfikujemy kolejnych 114 złożonych wniosków o najem lokalu mieszkalnego. Okres oczekiwania na zawarcie umowy w tym przypadku to około cztery lata - mówi Danuta Grzesiak, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie.
Dodatkowo 71 rodzin czeka na eksmisję i lokum socjalne. Tutaj w kolejkach stoi się nawet do sześciu lat! Dlatego władze gminy szukają rozwiązań na zwiększenie zasobu tych mieszkań.
- Prowadzimy remonty budynków i przystosowujemy je na potrzeby lokali socjalnych oraz zamieniamy mieszkania. Kolejne mieszkania ma również w planach Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Chrzanowie - dodaje Grzesiak.
Gmina Babice nie posiada żadnego zasobu mieszkaniowego.
- Nie ma tutaj budynków wielorodzinnych, a jedynie domy prywatne. Dlatego brak np. mieszkań socjalnych wynika ze specyfiki naszej miejscowości. Nie ukrywam jednak, że takie lokale by się przydały - powiedziała Jolanta Radecka, kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Babicach.
Źle sytuacja mieszkaniowa rysuje się w Libiążu. Tam w kolejce po mieszkania socjalne i komunalne stoją 134 rodziny. A gmina nie ma nic wolnego.
- W ostatnich latach w Libiążu prywatni inwestorzy wybudowali mieszkania wielorodzinne na os. Flagówka i Górniczym. Istnieje możliwość wynajęcia lub zakupu mieszkań w lokalach przy ul. Górniczej oraz zakupu mieszkań przy ul. 11 Listopada (os. Flagówka) - mówi Agnieszka Polus z libiąskiego urzędu miejskiego. - Ale zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania zasobem mieszkaniowym na lata 2008-2012, przewidziane jest zwiększenie zasobów mieszkań w gminie Libiąż - dodaje. Urzędniczka nie była jednak w stanie sprecyzować skali zwiększenia, o której mówiła.
Mateusz Kamiński
PLANY INWESTYCYJNE GMIN CHRZANÓW
Trwa remont pięciu pustostanów. Nie wiadomo jednak, ile powstanie w nich mieszkań. Na bieżąco prowadzone są modernizacje lokali. W planach postawienie kolejnych bloków przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Chrzanowie.
TRZEBINIA
W planach budowa przez chrzanowski TBS dwóch nowych kamienic na os. ZWM w Trzebini. Na ten cel gmina przekazała inwestorowi działki budowlane.
CHEŁMEK
Rozważana adaptacja na lokale mieszkalne budynku byłego przedszkola przy ul. Brzozowej w Chełmku oraz opcja zagospodarowania nieukończonej budowy obok domu rencisty.
KRZESZOWICE
Adaptacja poddaszy budynków pod mieszkania socjalne, modernizacja obiektu pod mieszkania przy ul. Zagrody 6 (30 mieszkań), a także plany zakupu systemu kontenerów (10 mieszkań socjalnych).
LIBIĄŻ
Możliwość wynajęcia lub zakupu mieszkań przy ul. Górniczej oraz zakupu mieszkań przy ul. 11 Listopada (os. Flagówka).
ALWERNIA
W planach remont budynku domu nauczyciela w Okleśnej.
BABICE
Brak zasobów mieszkaniowych.
LICZBA MIESZKAŃ KOMUNALNYCH W POSZCZEGÓLNYCH GMINACH
CHRZANÓW
1087 lokali mieszkalnych
(245 socjalnych, 842 komunalne)
TRZEBINIA
567 lokali mieszkalnych
(129 socjalnych, 438 komunalnych)
CHEŁMEK
375 lokali mieszkalnych
(7 socjalnych, 9 komunalnych)
KRZESZOWICE
355 lokali mieszkalnych
(25 socjalnych, 330 komunalnych)
LIBIĄŻ
26 lokali mieszkalnych
(2 socjalne, 24 komunalne)
ALWERNIA
16 lokali mieszkalnych
(9 socjalnych, 7 komunalnych)
BABICE
0 lokali mieszkalnych
LICZBA RODZIN CZEKAJĄCYCH NA MIESZKANIE i CZAS OCZEKIWANIA (OGÓŁEM)
CHRZANÓW
117 rodzin
CZAS: 6 lat
TRZEBINIA
27 rodzin
CZAS: 3 lata
CHEŁMEK
3 rodziny
CZAS: Nie do określenia
KRZESZOWICE
49 rodzin (Dane za 2009 rok. W grudniu zostanie ogłoszona nowa lista.)
CZAS: Nie do określenia
LIBIĄŻ
134 rodziny
CZAS: Nie do określenia
ALWERNIA
Brak listy oczekujących
BABICE
Brak zasobów mieszkaniowych
Przełom nr 40 (959) 6.10.2010
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
10.04.2025
ŁAZIENKI, gładzie, sufity podwieszane, Tel. 692-60...
0 0
Przy obecnych cenach mieszkań deweloperskich, jedyną szansą na własne M dla młodych są TBS-y. Zainteresowanym polecam portal budownictwa społecznego http://tbs24.pl/