Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Budowa Manufaktury przekroczyła półmetek

19.11.2023 19:32 | 2 komentarze | 5 398 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Wiosną tego roku ruszyła budowa obiektu wielofunkcyjnego u zbiegu ulic Ochronkowej i Krakowskiej w Trzebini. Inwestycja pochłonie ponad 34 mln zł. Ma być gotowa w przyszłym roku.

2
Budowa Manufaktury przekroczyła półmetek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O tym, że budowa trwa, przypomina pracujący na co dzień żuraw na ogrodzonym placu. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
- Stan zaawansowania robót budowlanych wynosi aktualnie 55 procent - informuje trzebiński urząd.

Co do tej pory udało się zrobić? Wykonano między innymi: roboty ziemne i przygotowawcze, konstrukcje betonowe kondygnacji, garażu i budynku usługowego, izolacje płyty fundamentowej i ścian fundamentowych, strop nad kondygnacją parteru, ściany żelbetowe 1 piętra, zbiornik retencyjny, schody w klatkach schodowych do poziomu wykonanych kondygnacji.

Budynek będzie wysoki na kilkanaście metrów. Na jego parterze budynku powstanie kawiarnia, szatnia, sala warsztatowa i patio. Na pierwszym piętrze znajdzie się mediateka, czytelnia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na razie nie wiadomo, czy do nowego budynku zostanie przeniesiona cała biblioteka. Na drugim piętrze planowana jest natomiast sala ślubów, sala konferencyjna na 140 osób oraz biura.

Koszty inwestycji sięgną 34 255 000 zł brutto, z czego 10 mln zł pochodzić ma z rządowego funduszu Polski Ład. Budynek ma być gotowy do 21 sierpnia 2024 r. Wykonawcą jest spółka RUKO z Krakowa.

Gmina wybrała już, w drodze konkursu, oficjalną nazwę dla obiektu. Brzmi ona: „Manufaktura Trzebinia - Kultura w Sercu Gminy". W sieci krążą też nieoficjalne nazwy powstającego budynku, nadane przez internautów np. Oko-Tower czy Bizancjum.