Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Ruch Chorzów skończył 100 lat. Piłkarz z Libiąża grał w tym klubie

27.04.2020 19:09 | 0 komentarzy | 4 033 odsłony | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 20:00

AKTUALIZACJA

Przez śląski klub sportowy przewinęło się całe mnóstwo zawodników. Wśród nich Łukasz Hejnowski z Libiąża.

0
Ruch Chorzów skończył 100 lat. Piłkarz z Libiąża grał w tym klubie
Łukasz Hejnowski (z lewej) wystepował w przeszłości w Ruchu Chorzów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

20 kwietnia Ruch Chorzów obchodził setne urodziny. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w kraju, mający na koncie czternaście tytułów mistrza Polski.

Przez śląski klub sportowy przewinęło się całe mnóstwo zawodników. Wśród nich Łukasz Hejnowski z Libiąża.

Wychowanek Janiny Libiąż trafił do Chorzowa po ukończeniu ósmej klasy podstawówki, gdy zaczął naukę w liceum w tamtejszej szkole mistrzostwa sportowego. Wtedy też zaczął treningi w barwach „Niebieskich".

Najpierw grał w drużynach młodzieżowych „Niebieskich". W sezonie 2004/2005 zadebiutował w pierwszym zespole Ruchu, grającym wówczas w drugiej lidze (obecna pierwsza liga). Chorzowianie przegrali wówczas 0-2 wyjazdowym spotkaniu z GKS Bełchatów.

- Miałem wtedy dziewiętnaście lat. Drużynę prowadził wówczas trener Jerzy Wyrobek. Wystąpiłem na mojej nominalnej pozycji, czyli lewej obronie. Było to duże przeżycie, jak dla każdego młodego zawodnika. Zwłaszcza takiego, który wywodzi się z małej mieściny i ma okazję zagrać w znanym i uznanym klubie. To była fajna przygoda. Jest co wspominać - opowiada 35-letni Łukasz Hejnowski, który w rundzie jesiennej tamtego sezonu wystąpił w jedenastu meczach drugiej ligi. Miał wówczas okazję grać u boku tak znanych piłkarzy jak choćby: Mariusz Śrutwa, Krzysztof Bizacki, Piotr Mosór, Piotr Ćwielong i Maciej Mizia.

W przerwie zimowej opuścił szeregi Ruchu. Potem grał w Pasjonacie Dankowice, MKS Myszków, Szczakowiance Jaworzno (m.in. w drugiej lidze, razem z bramkarzem z Trzebini Maciejem Budką), Orle Balin, Janinie Libiąż, Nadwiślaninie Gromiec, LKS Żarki, MKS Libiąż i ostatnio LKS Bobrek.

W chorzowskim klubie występował także urodzony w Libiążu Andrzej Sermak, grający m.in. w Gromcu, Libiążu, Victorii Jaworzno, Hutniku Kraków, GKS Katowice, Szczakowiance czy LKS Żarki. W rundzie wiosennej sezonu 1984/85 z drużyną "Niebieskich" zagrał pięć meczów na najwyższym szczeblu krajowych rozgrywek.

Warto wspomnieć, że w Ruchu Chorzów występował pochodzący z Zatora Marcin Folga, który grał w przeszłości również w Janinie Libiąż. Z kolei Kamil Włodyka, mający na koncie ponad 30 gier w ekstraklasie w barwach „Niebieskich", przez pół roku występował w trzebińskim MKS (runda jesienna sezonu 2016/17).