Nie masz konta? Zarejestruj się

Rozkochów

Szkoła nie doczeka jubileuszu 150-lecia. Czeka ją likwidacja

10.10.2022 09:00 | 3 komentarze | 6 967 odsłon | Michał Koryczan

W przyszłym roku, po 148 latach istnienia, Szkoła Podstawowa w Rozkochowie przestanie istnieć.

3
Szkoła nie doczeka jubileuszu 150-lecia. Czeka ją likwidacja
Budynek SP w Rozkochowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 września w podstawówce w Rozkochowie nie ma ani jednego ucznia. Do pierwszej klasy po raz kolejny nie było naboru, a w dodatku rodzice pozostałych uczniów (uczęszczający ostatnio do siódmej klasy) postanowili przenieść swoje dzieci od września do podstawówki w Jankowicach.

Mimo to rozkochowska placówka nadal funkcjonuje. Choć Małopolska Kurator Oświaty ostatecznie pozytywnie zaopiniowała uchwałę Rady Gminy Babice o zamiarze likwidacji SP w Rozkochowie.

Podczas niedawnej sesji Rady Gminy Babice radni niemalże jednogłośnie podjęli uchwałę o likwidacji podstawówki. Jedynie Ryszard Kuciel, będący jednocześnie sołtysem Rozkochowa, był przeciwny.

Zamknięcie placówki formalnie ma nastąpić po zakończeniu roku szkolnego 2022/2023. W efekcie w podstawówce została już tylko sama dyrektorka. Ma się zajmować procedurą likwidacyjną, związaną z inwentaryzacją wszystkich dokumentów i przekazaniem ich do kuratorium.

Uczniom zlikwidowanej szkoły zapewniona będzie możliwość nauki w Zespole Szkół w Babicach. Dzieci będą miały zagwarantowany bezpłatny transport i opiekę podczas dowozu.

Przypomnijmy, że powstała w 1875 r. szkoła była od lat najmniejszą w gminie i najdroższą w utrzymaniu - ze względu na małą liczbę uczniów. Od dłuższego czasu krążyło nad nią widmo zamknięcia. Podjęte przed laty próby zmiany organu prowadzącego lub przekształcenia jej w filię szkoły w Babicach spełzły na niczym.

W 2020 r. Rada Gminy Babice ponownie podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Rozkochowie.

W sprawie uchwały intencyjnej, która została pozytywnie zaopiniowana przez związki zawodowe, Małopolska Kurator Oświaty wydała opinię negatywną.

Wójt Babic wniósł do Ministerstwa Edukacji Narodowej zażalenie na postanowienie kuratorium. Minister uchylił postanowienie i nakazał przeprowadzenie ponownej wizji w szkole. Tak też się stało. Opinia kuratorki znów była jednak negatywna. Dopiero w tym roku zmieniła stanowisko.


Czytaj również

Piłkarska niedziela. Wolanka poniosła jedną z najwyższych porażek na swoim boisku w historii

Piłkarska sobota. Pierwsze zwycięstwo Promyka, Gromiec wygrywa trzeci mecz z rzędu

MKS Trzebinia zagrał na piątkę. Trzy minuty wstrząsnęły Karpatami (WIDEO, ZDJĘCIA)

Przebudowa mostu na Wiśle w Jankowicach coraz bliżej

Dziki zryły boisko piłkarskie w Trzebini