Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Spadła liczba oddających krew w szpitalu. Czy punkt w Chrzanowie przetrwa?

17.08.2019 06:21 | 2 komentarze | 4 833 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Po zmianie organizacji punktu krwiodawstwa w Chrzanowie znacząco spadła liczba osób oddających tu krew. W wyznaczonych do poboru dniach zgłasza się zaledwie kilka bądź kilkanaście osób.

2
Spadła liczba oddających krew w szpitalu. Czy punkt w Chrzanowie przetrwa?
Łukasz Żurada z Olkusza po likwidacji punktu w swoim mieście przyjeżdża do Chrzanowa, by oddać krew. Do tej pory oddał już 23 litry krwi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 lipca terenowy oddział poboru krwi w chrzanowskim szpitalu zamknął swe podwoje. Od tego czasu akcja pobierania krwi odbywa się raz w tygodniu lub rzadziej.
W pierwszym wyznaczonym terminie (30 lipca) zgłosiły się 3 osoby, w kolejnym tygodniu 6, w tym tygodniu 16.

- Obawiam się, że skończy się tak jak w Olkuszu, czyli pobór krwi w szpitalu zostanie całkowicie zlikwidowany. Tym bardziej, że nie ustalono jednego, stałego dnia dla krwiodawców - mówi Czesław Toporek, przewodniczący Klubu Honorowych Dawców Krwi przy ZG Janina w Libiążu.

Rzeczywiście, terminy akcji wypadają w różne dni tygodnia i rzadziej niż obiecano krwiodawcom, bo na przykład we wrześniu - tylko dwa razy w ciągu całego miesiąca, a w październiku i listopadzie - raz.
Jolanta Raś, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, któremu podlegają oddziały poboru krwi w Małopolsce, ma nadzieję, że liczba krwiodawców jednak się zwiększy. Gdy punkt czynny był codziennie, w Chrzanowie oddawało krew miesięcznie 250-300 osób.
Centrum ustala więc harmonogram dni poboru krwi w chrzanowskim szpitalu na przyszły rok. Już wiadomo, że krew będzie tu pobierana nie częściej niż dwa w miesiącu.


Terminy poboru krwi w szpitalu do końca roku:
sierpień - 20 i 28,
wrzesień - 19 i 24,
październik - 21,
listopad - 5,
grudzień - 12 i 17.