W tradycji ludowej lubczyk to zioło miłosne i magiczne. Wywar z lubczyka miał gwarantować wzajemność w związku. Dziś używa się go przede wszystkim w kuchni.
W tradycji ludowej lubczyk to zioło miłosne i magiczne. Wywar z lubczyka miał gwarantować wzajemność w związku. Dziś używa się go przede wszystkim w kuchni.
- Oprócz tego lubczyk dawniej był stosowany głównie w celach leczniczych i kosmetycznych. Jako przyprawa zyskuje popularność dopiero teraz - precyzuje znawczyni ziół Joanna Małecka z Fundacji BioOgrody.
Lubczyk ogrodowy jest ziołem i rośliną wieloletnią, która należy do tej samej rodziny co seler. Potrafi dorastać nawet do półtora metra wysokości.
- Ci, którzy uprawiają lubczyk wiedzą, że na zimę lepiej go okryć i zabezpieczyć - zaznacza Małecka. W sklepach można go kupić jako oddzielne zioło lub wraz z kompozycją innych roślin pod postacią kostek bulionowych, maggi, mieszanek ziołowych czy dań błyskawicznych. Smak jest bardzo charakterystyczny, odrobinę gorzki i korzenny. Stosowany jest przede wszystkim do różnego rodzaju dań z mięs, a także zup, aromatycznych sosów, sałatek, chlebów.
- Dla swoich potrzeb nazywam lubczyk naturalną maggi, ze względu na jego słono-gorzki smak. Faktycznie, jeśli dodamy go na 10 minut do gotującej się zupy, czy też innej potrawy, nie musimy już jej doprawiać solą czy pieprzem. Dawniej był substytutem pieprzu. Z ciekawostek kulinarnych: znajoma gotuje łodygi lubczyku i podaje jak szparagi. Aby cieszyć się przyprawą w zimie, można zasolić nać - radzi nasz ekspert.
Korzenie lubczyka można wykopać wczesną wiosną lub późną jesienią. Po ich oczyszczeniu i przekrojeniu wzdłuż suszymy w temperaturze 35 stopni Celsjusza. Potem przekładamy do szczelnego, suchego i ciemnego opakowania. (AJ)
23.05.2025
KRAWCOWĄ zatrudnię 509-063-675
20.05.2025
PRACOWNIKÓW ogólnobudowlanych. Tel. 601 998 930
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
W Chrzanowie jest jeszcze gorzej, bo burmistrz ze swoimi urzędnikami zaplanowali podobno zbudowanie "dworca przesiadkowego" przy ulicy Kusocińskiego - ok. 400 m od najbliższego przystanku kolejowego, a na dodatek w ruchliwej części miasta. Tymczasem przy drugim przystanku ma pustą działkę przy ul.Kolejowej - tylko ok. 100 m od peronów kolejowych.
Toed
12:41, 2025-05-24
Obudzony Jacuś Krzemień dziękuje za wsparcie
Prawdziwy ZUCH i kibic Wisły Kraków!
hotin
12:41, 2025-05-24
Kolejny protest pod Lidlem w Chrzanowie i Trzebini
Próbowałem znaleźć w Internecie miejscowy skład osobowy Komitetu Obrony Gietrzwałdu. Znalazłem tylko Komitet Poselski (8 posłów). Ciekawe, czy w Komitecie jest chociaż jeden ksiądz?
Leszek Morawiecki
12:26, 2025-05-24
Przystanki autobusowe ZKKM są też dla ludzi
Problem widzę w tym, że władza Trzebini wydumała tę lokalizację dworca bez elementarnej logiki. Nawet prostak widzi, że przesiadkowy dworzec autobusowy powinien być możliwie blisko dworca kolejowego a tu jest odwrotnie.
Olek
12:23, 2025-05-24
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz